PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Protest ws. gimnazjów: nieusprawiedliwiona nieobecność jak wagary

  • PAP/JS    11 stycznia 2017 - 17:59
Opolskie: Protest ws. gimnazjów: nieusprawiedliwiona nieobecność jak wagary
Przeciwni likwidacji gimnazjów rodzice w proteście nie wysłali we wtorek (10 stycznia) dzieci na lekcje (fot.fotolia)

• Uczniowie, którzy nie usprawiedliwią nieobecności, muszą się liczyć z niższą oceną zachowania - poinformowała  dyrektor gimnazjum w Komprachcicach Bogumiła Sawaryn.
• W proteście przeciwko likwidacji gimnazjów ponad połowa uczniów nie przyszła we wtorek do szkoły.
Przeciwni likwidacji gimnazjów rodzice w proteście nie wysłali we wtorek (10 stycznia) dzieci na lekcje.

"To była spontaniczna i jednodniowa akcja rodziców. Szkoła w żaden sposób nie namawiała nikogo do udziału w tym proteście. Wszyscy uczniowie, którzy przyszli wczoraj do szkoły, uczestniczyli w normalnych zajęciach. Dzisiaj frekwencja wróciła do normy" - powiedziała dyrektor Sawaryn.

Opolski kurator oświaty zapowiedział już kontrolę, która ma sprawdzić, czy w Komprachcicach we właściwy sposób realizowano przepisy o obowiązku szkolnym. Artykuł 18 ustawy o systemie oświaty wskazuje dyrektora szkoły jako osobę, która kontroluje wypełnianie przez rodziców obowiązku szkolnego.

Czytaj też: Reforma oświaty wchodzi w życie. Teraz wszystko w rękach samorządów

Według dyrektor gimnazjum, wczorajsza nieobecność bez stosownego wyjaśnienia będzie traktowana jak każde wagary i tym samym negatywnie wpłynie na ocenę ucznia. "Czekamy w tej chwili na usprawiedliwienia wczorajszej nieobecności. Jeśli takiego zaświadczenia od rodziców nie otrzymamy, uczeń może mieć gorszą ocenę z zachowania, tak jak w przypadku każdej nieusprawiedliwionej nieobecności" - tłumaczy dyrektor szkoły.

Gimnazjum w Komprachcicach było jedyną w województwie opolskim szkołą, w której we wtorek przeprowadzono akcję protestacyjną przeciwko reformie oświaty zakładającej likwidację gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz czteroletnich liceów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.