PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO, opolskie: 16 mln zł na poprawienie efektywności energetycznej

  • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 16:40
RPO, opolskie: 16 mln zł na poprawienie efektywności energetycznej
Pożyczkę tę można przeznaczyć na projekty dotyczące zastosowania energooszczędnych rozwiązań w przedsiębiorstwach, głębokiej modernizacji energetycznej budynków czy wykorzystania technologii odnawialnych źródeł energii (fot.pixabay)

Fundacja Rozwoju Śląska będzie udzielała pożyczek firmom zainteresowanym poprawą swojej efektywności energetycznej. Podpisano w tej sprawie umowę między FRŚ a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W puli jest 16 mln złotych.
Pieniądze na pożyczki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020. Przeznaczone są dla mikro, małych i średnich firm z regionu. Na podstawie umowy z BGK Fundacja, pełniąc rolę pośrednika finansowego, oferować będzie opolskim firmom pożyczkę na inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej. Przedsiębiorcy mogą dostać na ten cel finansowanie w kwocie ponad 1,3 mln, które należy spłacić maksymalnie w ciągu 10 lat. Okres karencji może wynieść nawet 12 miesięcy.

Pożyczkę tę można przeznaczyć na projekty dotyczące zastosowania energooszczędnych rozwiązań w przedsiębiorstwach, głębokiej modernizacji energetycznej budynków czy wykorzystania technologii odnawialnych źródeł energii. Warunkiem otrzymania wsparcia dla takich inwestycji jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który jest elementem każdego projektu.

W ramach wcześniej podpisanych z BGK umów, dotyczących pożyczek na nowe produkty i usługi, FRŚ dysponuje już łączną kwotą 46 mln zł, co wraz z wkładem własnym daje kwotę 55,2 mln zł.

"Do chwili obecnej udzieliliśmy już 21 małych i dużych pożyczek inwestycyjnych na kwotę ponad 4 milionów złotych. Pożyczki te cieszą się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich udzielana jest z zerowym oprocentowaniem w ramach pomocy de minimis" - powiedział prezes FRŚ Arnold Czech.

Już wkrótce, w związku z rozstrzygniętym przez BGK kolejnym przetargiem, Fundacja będzie również dysponować pieniędzmi na pożyczki na inwestycje termomodernizacyjne dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. W tym przypadku pula unijnych pieniędzy z RPO WO na lata 2014-2020 także wyniesie 16 mln zł, a całkowita kwota funduszu wraz z wkładem własnym Fundacji - 19,3 mln zł.

Pula na pożyczki przeznaczone na podnoszenie efektywności energetycznej w firmach to już kolejna, uruchamiana w woj. opolskim w ramach projektu "Przedsiębiorcze opolskie", gdzie finansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Jak zaznacza Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, pożyczki te udzielane są na warunkach rynkowych lub korzystniejszych niż rynkowe, co dla firm oznacza atrakcyjne oprocentowanie, brak prowizji czy ukrytych kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.