PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie. Wyczerpano już środki unijne na dofinansowanie kanalizacji w regionie

  • PAP/rs    13 listopada 2017 - 13:31
Opolskie. Wyczerpano już środki unijne na dofinansowanie kanalizacji w regionie
Województwo opolskie wyczerpało środki z UE na dofinansowanie budowy i ulepszeń sieci kanalizacji. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Województwo opolskie wyczerpało środki z UE na dofinansowanie budowy i ulepszeń sieci kanalizacji, jakie miało do dyspozycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na ten cel samorząd wydał 52 mln złotych.
• Wstępnie na budowę, rozbudowę i ulepszanie sieci kanalizacyjnej i sanitarnej w ramach PROW 2014-2020 przeznaczono 44 mln złotych. W czerwcu tego roku podpisano 27 umów na inwestycje, które wyczerpały posiadane na ten cel środki.

• - Okazało się, że potrzeby są większe, niż posiadane przez nas środki. Oprócz tych 44 mln udało nam się uzyskać dodatkowe osiem milionów, które przekażemy w formie dofinansowania na cztery projekty - wyjaśnia wicemarszałek województwa Antoni Konopka.

• Ostatnimi beneficjentami, którzy korzystają ze środków PROW 2014-2020, są gminy: Grodków, Lubsza i Zębowice oraz należąca do samorządu Namysłowa spółka Ekowod.

Jak poinformował wicemarszałek województwa Antoni Konopka, wstępnie na budowę, rozbudowę i ulepszanie sieci kanalizacyjnej i sanitarnej w ramach PROW 2014-2020 przeznaczono 44 mln złotych. W czerwcu tego roku podpisano 27 umów na inwestycje, które wyczerpały posiadane na ten cel środki.

- Okazało się, że potrzeby są większe, niż posiadane przez nas środki. Oprócz tych 44 mln udało nam się uzyskać dodatkowe osiem milionów, które przekażemy w formie dofinansowania na cztery projekty. Osobiście liczę na to, że z oszczędności po przetargach będą na tyle duże, że uda się nam jeszcze wspomóc dwie ostatnie inwestycje, które nie zmieściły się w posiadanej przez nas puli pieniędzy. Następne nabory będą już niestety realizowane w nowej perspektywie po 2020 roku - wyjaśnił Konopka.

Ostatnimi beneficjentami, którzy korzystają ze środków PROW 2014-2020, są gminy: Grodków, Lubsza i Zębowice oraz należąca do samorządu Namysłowa spółka Ekowod.

Wicemarszałek uważa, że wydane w ramach PROW pieniądze zostały bardzo dobrze zainwestowane. - Różnice w poziomie życia na wsi i miastach zanika w widoczny sposób. Poprawiła się nie tylko infrastruktura, ale i świadomość ludzi. Wystarczy przejechać się w okolicach naszych wsi i widać, że coraz mniej jest śmieci w przydrożnych rowach, mniej wyrzuca się nieczystości w niedozwolonych miejscach, a tym samym poprawia się komfort życia mieszkańców wsi oraz zwiększa ich potencjał w rozwoju takich dziedzin gospodarki, jak agroturystyka - podkreślił Konopka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.