PARTNER PORTALU
 • BGK

W soboty, niedziele i święta parkowanie w miastach będzie bezpłatne

 • PAP/KDS    14 czerwca 2017 - 13:11
W soboty, niedziele i święta parkowanie w miastach będzie bezpłatne
Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

Zmianę terminu "dni robocze" na "dni powszednie" zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Efektem ma być jasna informacja, że w soboty, niedziele i święta gminy nie będą mogły pobierać opłat w strefach płatnego parkowania.
• Zmiana ma pomóc rozwiać wątpliwości interpretacyjne, jakie do tej pory miały samorządy czy sądy administracyjne. 

• Chodzi o określenie, czy sobota jest dniem roboczym. 

• Obecnie opłaty w soboty pobierane są tylko w dwóch miastach. To Hel i Zakopane.

Projekt, który na początku czerwca został skierowany do Sejmu, przewiduje zastąpienie pojęcia "dni robocze" terminem "dni powszednie" w związku z pobieraniem opłat w strefie płatnego parkowania w soboty. Senatorowie zaproponowali, aby w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych wyrażenie "określone dni robocze" zastąpić wyrażeniem "określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy", tak aby jednoznacznie wynikało z niego, że w soboty, niedziele i święta nie pobiera się opłat w strefach płatnego parkowania.

Obecne przepisy, zgodnie z którymi opłatę za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, budzą wątpliwości interpretacyjne - czy sobota jest dniem roboczym i czy w związku z tym pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest zgodne z prawem.

Pojęcie dni roboczych było różnie interpretowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy administracyjne, stąd orzecznictwo sądów w tym zakresie było niejednolite. WSA w Poznaniu i WSA w Opolu w swoich wyrokach orzekły, że sobota nie jest dniem roboczym i pobieranie opłat za parkowanie w tym dniu jest niezgodne z prawem, natomiast WSA w Białymstoku i WSA w Krakowie orzekły, że sobota jest dniem roboczym i można w tym dniu pobierać opłaty.

Czytaj więcej: Mniejsze miasta też chcą wyższych opłat za parkowanie

W kwietniu 2016 r. sprawę pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie badał NSA, który orzekł, że sobota powinna być traktowana jako dzień wolny od pracy, zatem pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest niezgodne z prawem. Opłata za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania w soboty przed wyrokiem NSA pobierana była w pięciu miastach będących siedzibą województwa. Obecnie żadne miasto wojewódzkie nie pobiera opłaty za parkowanie w soboty - jako ostatni wycofał się z tego w lutym tego roku Poznań.

Z informacji przekazanych autorom projektu przez 38 losowo wybranych miast w Polsce wynika, że strefy płatnego parkowania funkcjonują w 18 z nich (46 proc. badanych miast). Opłaty za parkowanie w strefach w soboty przed wyrokiem NSA pobierało 11 miast (29 proc. badanej próbki). Obecnie opłaty w soboty pobierane są tylko w dwóch badanych miastach - Helu i Zakopanem, przy czym strefa płatnego parkowania funkcjonuje na Helu i tylko przez część roku - od czerwca do września.

W niektórych miastach europejskich opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania pobierane są wyłącznie od poniedziałku do piątku (Wiedeń, Budapeszt), zaś w niektórych również w soboty, niedziele i święta (Innsbruck, Kopenhaga, Helsinki, Cannes, Paryż, Berlin, Frankfurt, Monachium, Oslo, Barcelona, Madryt). Czasami w jednym mieście jest kilka stref płatnego parkowania i w części z tych stref opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, a w części - od poniedziałku do niedzieli. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • L.W., 2017-06-17 11:11:55

  Do Ryszard Baron: W pełni popieram. Miejscowości atrakcyjne turystycznie, a posiadające "strefy płatnego parkowania" powinny mieć możliwość pobierania opłat za parkowanie w tych strefach również w soboty i niedziele
 • Henryk, 2017-06-14 15:41:14

  istotą płatnego parkowania jest zwiększenie rotacji samochodów na parkingach. Obecna ustawa foruje duże miasta, które w dni robocze są "zakorkowane". Jak bezpłatne parkingi w soboty i niedziele mają usprawnić ruch w miejscowościach turystycznych w których największy ruch jest w weekendy?...  rozwiń
 • Ryszard Baron, 2017-06-14 15:21:44

  Decyzja czy pobierać opłaty parkingowe w soboty i święta powinna być w gestii władz samorządowych, to przecież one głównie podejmują nakłady na infrastrukturę parkingową. Przecież każde miasto ma różną specyfikę, i może prowadzić różną politykę w tym zakresie. Jak taka decyzja, nierozerwalnie związ...ana z danym miastem, jest podejmowana ustawowo dla całego kraju? Takie rozwiązanie jest całkowicie irracjonalne. Powinno się dokonać odwrotnej nowelizacji tej ustawy, w kierunku przekazania tych uprawnień miastu.  rozwiń