PARTNER PORTALU
  • BGK

Kędzierzyn-Koźle niczym Paryż, stawia szklaną piramidę

  • AW    9 czerwca 2017 - 09:13
Kędzierzyn-Koźle niczym Paryż, stawia szklaną piramidę
Kopuła na dziedzińcu ma być szklaną piramidą (wizualizacja: UM Kędzierzyn-Koźle)

Już w przyszłym roku zwiedzający kozielski zamek będą mogli zobaczyć wnętrza zabytku nie wchodząc do środka.
• Blisko 3,2 mln złotych – tyle wyniesie unijne dofinansowanie do prac, jakie zostaną przeprowadzone w kozielskim zamku.

• Pozwolą one m.in. na odnowienie i adaptację piwnic na pomieszczenia muzealne oraz przeprowadzenie konserwacji i nabycie nowych eksponatów.

• Najwięcej uwagi wzbudza projekt szklanej kopuły, jest on niczym piramida paryskiego Luwru, tak będzie można oglądać muzealne wnętrza.


Cały projekt rewitalizacji kompleksu zamkowego jest wart prawie 5 mln złotych.

Jak podaje UM Kędzierzyna-Koźla, to pierwsze w historii zewnętrzne dofinansowanie, jakie gmina pozyskała na odrestaurowanie najcenniejszego zabytku w mieście. Dzięki unijnej dotacji stanie się on nowym miejscem organizacji wydarzeń promujących historię i kulturę tych terenów. Swoje miejsce znajdzie w nim także Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Na dziedzińcu zamku zostanie wybudowana szklana kopuła, która przykryje pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie), czyli wieży ostatecznej obrony. To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Najprawdopodobniej jest on również najstarszym zabytkiem fortyfikacyjnym w Polsce.

- Taki malutki Luwr – mówi z uśmiechem dla TVP Opole Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna Koźla. - To ma być szklana kopuła, przez która nawet jak muzeum jest zamknięte można zobaczyć co jest w środku - dodaje.

Duże zmiany zajdą także w zamkowych piwnicach. Renowacji zostaną poddane posadzka, sklepienia, okna, schody i drzwi. W ramach dofinansowania gmina zakupi także wyposażenie muzealne, niezbędne do ekspozycji zgromadzonych zbiorów oraz projektory i interaktywne monitory, które pozwolą zaprezentować dziedzictwo kulturowe ziemi kozielskiej w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Piwnice będą także miejscem organizacji warsztatów historycznych, lekcji muzealnych dla szkół oraz spotkań dla odwiedzających muzeum.

Unijne dofinansowanie pozwoli także na odnowienie niektórych zabytków już zgromadzonych przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, m.in. dwóch figur z kościoła pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, broni białej z czasów istnienia twierdzy „Koźle” czy kolekcji modlitewników.

Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Realizacja projektu potrwa około roku.Niestety w budżecie miasta brakuje pieniędzy na renowację pobliskiego zabytkowego podzamcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec , 2017-06-09 16:34:47

    Na historyczne podłączenia brakuje ale na kwiatki lub ścieżki rowerowe pieniądze się znajdują.