PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne inwestycje na drogach krajowych w ośmiu województwach

  • MN    7 sierpnia 2017 - 14:00
Kolejne inwestycje na drogach krajowych w ośmiu województwach
Łączny koszt inwestycji to ponad 76 mln zł. (zdj. ilustracyjne/pixabay)

Pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, mazowieckie, lubelskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie – w tych województwach będą realizowane nowe inwestycje drogowe.
• Minister infrastruktury i budownictwa zatwierdził do realizacji kolejnych 15 programów inwestycji dla zadań drogowych.

• Wszystkie zadania zostaną zrealizowane do 2021 roku, ich łączny koszt to ponad 76 mln zł.

• Są to prace związane z rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych, budową obwodnic, zatok autobusowych czy ciągów pieszo-rowerowych.

Resort infrastruktury podkreśla, że celem realizowanych inwestycji będzie dostosowanie dróg do ruchu ciężkiego (nacisk 11,5 t/oś.) a także poprawa bezpieczeństwa kierowców poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę rond w miejsce skrzyżowań oraz budowę sygnalizacji świetlnej, chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Oto co powstanie w poszczególnych województwach:

Województwo zachodniopomorskie

Resort planuje poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 31 w miejscowości Witnica  w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (PBDK). Jeszcze w 2017 r. wybudowany zostanie chodnik o długości 80 m.

W ramach tego samego programu w ciągu drogi krajowej nr 20 w miejscowości Jankowo wykonany zostanie ciąg pieszo–rowerowy o długości 130 m oraz dwie zatoki autobusowe. Prace mają być zakończone w 2018 r.

Województwo pomorskie

Na DK 25 - odcinek Biały Bór-Sporysz - w ramach PBDK wybudowana zostanie obwodnica miejscowości Brzezie, rozbudowana zostanie istniejąca droga na odcinkach przed i za obwodnicą, przebudowane zostaną skrzyżowania. Ponadto wybudowane zostanie oświetlenie, zatoki autobusowe i ciągi pieszo–rowerowe.

Budowa obwodnicy ma znacznie poprawić bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz powinna pozwolić na zmniejszenie szacunkowych kosztów inwestycji. Realizacja robót przewidziana jest na lata 2020 – 2021.

Województwo wielkopolskie

Pierwsze zadane będzie polegać na budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z drogą powiatową nr 1488P w Budzyniu - w ramach zadania powstanie sygnalizacja świetlna z akomodacją w ciągu drogi krajowej nr 11 na skrzyżowaniu z ul. Dworcową. Inwestycja obejmuje także dostosowanie oznakowania pionowego i poziomego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Realizacja robót zaplanowana jest jeszcze na 2017 r.

Drugie zadanie to rozbudowa drogi krajowej nr 22 wraz ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 11 na odcinku. Zadanie obejmuje odcinek drogi nr 22 o długości blisko 15 km oraz drogi krajowej nr 11 o długości 0,12 km. W ramach zadania wykonane zostanie: frezowanie profilujące, ułożenie nowych warstw nawierzchni bitumicznej, przebudowa poboczy, budowa i przebudowa odwodnienia drogi, wzmocnienie nawierzchni do 115kN/oś, budowa kładek dla pieszych, remont mostu na rzece Rurzyca w miejscowości Trzebieszki, remont i poszerzenie mostu na rzece Płytnica w miejscowości Prądy, przebudowa zatok autobusowych, uzupełnienie ciągów pieszo–rowerowych oraz chodników. Prace potrwają od 2019 do 2020 r.×
KOMENTARZE (1)

  • czytelnik, 2017-08-07 14:19:25

    Brałem do ręki nawet szkło powiększające ale nic z tej mapy "drogowej", nie wyczytałem i nie wiem co będzie i gdzie budowane. To chyba jakiś żart Redakcji z Jej czytelników.