PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy 13-latek może brać udział w gminny konsultacjach?

  • pt    9 sierpnia 2018 - 12:00
Czy 13-latek może brać  udział w gminny konsultacjach?
Rada gminy nie posiada kompetencji do odbierania komukolwiek prawa do wyrażania opinii w ramach udziału w konsultacjach społecznych (fot. Shutterstock.com)

Mieszkańcem gminy jest także osoba fizyczna nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, nieposiadająca polskiego obywatelstwa, a także pozbawiona praw publicznych.  Oznacza to, że osoby które np. mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby, które ukończyły 13 lat, częściowo ubezwłasnowolnione), są obcokrajowcami, zostały pozbawione praw publicznych - posiadają status mieszkańca oraz mogą uczestniczyć w konsultacjach społecznych.




  • Rada Miejska w Ozimku zmieniła uchwałę w sprawie przeprowadzenia na terenie gminy konsultacji społecznych projektu budżetu obywatelskiego na 2018 rok.
  • Zapisano w niej mi.in, że "Prawo do głosowania ma każdy mieszkaniec Ozimka, który w danym roku kalendarzowym ukończył 16 lat."
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę.

Wojewoda opolski, jako organ nadzoru wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę, w której domagał się stwierdzenia nieważności uchwały, z powodu istotnego naruszenia prawa. W uzasadnieniu wskazał na fakt  rada ma prawo decydować o wyborze miejsca, terminu i formy przeprowadzenia konsultacji, więc punkt w którym wskazano, iż "prawo do głosowania ma każdy mieszkaniec Ozimka, który w danym roku kalendarzowym ukończył 16 lat" nie mieści się w pojęciu formy przeprowadzania konsultacji.

W związku z powyższym uzasadniony jest zarzut istotnego naruszenia prawa, gdyż Rada Miejska w Ozimku przyjęła regulację wykraczającą poza upoważnienie wynikające z normy kompetencyjnej zawartej w art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie.

W odpowiedzi na skargę Gmina Ozimek wniosła do WSA o jej oddalenie, nie godząc się z zarzutami oraz argumentacją przedstawioną przez organ nadzoru. Gmina dowodziła, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z luką w prawie, a jednocześnie niekonsekwencją ustawodawcy. Niedookreślenie bowiem w obowiązujących przepisach prawa kręgu podmiotów, które mogą brać udział w konsultacjach - mieszkańców - bez doprecyzowania minimum wieku uprawniającego do udziału w konsultacjach powoduje, że teoretycznie mogą w nich uczestniczyć np. dzieci.

WSA uznał jednak, że stwierdzenie zawarte w uchwale, że "Prawo do głosowania ma każdy mieszkaniec Ozimka, który w danym roku kalendarzowym ukończył 16 lat" w sposób istotny narusza prawo i stąd też uchwała podlega w całości wyeliminowaniu z obrotu prawnego..

Jak wyjaśnił WSA w art. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zdefiniowano pojęcie gminy, przyjmując, że mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową (ust. 1), a przez gminę należy rozumieć wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium (ust. 2). Wspólnotę tworzą osoby trwale z nią związane, a więc stale zamieszkujące w danej gminie. Na ogół mieszkańców, jako tworzących z mocy prawa wspólnotę samorządową wskazuje też art. 16 Konstytucji RP.

Mieszkańcem jest zatem także osoba fizyczna nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, nieposiadająca polskiego obywatelstwa, a także pozbawiona praw publicznych. - Oznacza to, że osoby które np. mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby, które ukończyły 13 lat, częściowo ubezwłasnowolnione), są obcokrajowcami, zostały pozbawione praw publicznych - posiadają status mieszkańca oraz mogą uczestniczyć w konsultacjach społecznych - napisał sąd w uzasadnieniu.

Sąd stanął na stanowisku, że rada gminy nie posiada kompetencji do odbierania komukolwiek prawa do wyrażania opinii w ramach udziału w konsultacjach społecznych, o jakich mowa w art. 5a ustawy o samorządzie gminnym. Zdaniem sądu, poprzez użyte w zaskarżonej uchwale dookreślenie Rada Miejska w Ozimku wyłączyła z grona mieszkańców uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych m.in. mieszkańców, którzy nie ukończyli 13 lat.

- Podkreślić też należy, że krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach społecznych został określony przez samego ustawodawcę poprzez wskazanie, iż uprawnionymi do konsultacji są mieszkańcy gminy. Niedopuszczalne jest zatem doprecyzowanie uchwałą rady gminy kręgu osób uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach.

WSA dodał także, że zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnych praw i wolności może być ustanowione tylko w ustawie.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej Dec, 2018-08-09 15:37:13

    Podobnie było w Rzeszowie w kwestii konsultacji dla wyłonienia zadań do realizacji w budżecie obywatelskim. Tyle, że nie szliśmy do sądu. Efekt: w głosowaniu na BO mogły uczestniczyć także niemowlaki, reprezentowane oczywiście przez rodziców (najczęściej przez internet). Że to jest luka i niekonsekw...encja w przepisach, jest oczywiste i wojewoda, który takie uchwały uchyla powinien się czuć zobowiązany, żeby do parlamentu stosowny wniosek złożyć. A była doskonała okazja, kiedy wprowadzano do ustawy obowiązek tworzenia budżetu obywatelskiego, ale sejm ma oczywiście ważniejsze sprawy.  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.