PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwent Marszałków Województw RP w Opolu: Audyty krajobrazowe problemem dla samorządów

  • jk    31 stycznia 2018 - 21:40
Konwent Marszałków Województw RP w Opolu: Audyty krajobrazowe problemem dla samorządów
(fot.pixabay)

Audyty krajobrazowe to jeden ze strategicznych projektów w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, które samorządy województw przyjmują z dużą rezerwą.
  • Od 1 stycznia 2018 roku, przez najbliższe sześć miesięcy, Konwent Marszałków Województw RP będzie obradował w województwie opolskim.
  • W środę 31 stycznia dyskutowano m.in. o audytach krajobrazowych.
  • W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trwają prace, które mają pomóc samorządom w opracowaniu audytów.

O audytach krajobrazowych rozmawiano na posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP w Opolu.

- Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych znajduje się na końcowych etapach prac legislacyjnych. Projekt w wersji po konsultacjach społecznych, opiniowaniu i uzgodnieniach międzyresortowych został ponownie skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z uwagi na to, że organem właściwym do wydania rozporządzenia jest Rada Ministrów, projekt będzie kierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie przez komisję prawniczą i Radę Ministrów - poinformował Krzysztof Lissowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Ustawa krajobrazowa weszła w życie we wrześniu 2015 roku, a najważniejszym zadaniem dla samorządów województw, jakie z niej wynika, jest konieczność opracowania audytów  krajobrazowych. Pierwsze audyty należy wykonać w ciągu trzech lat od wejścia w życie ustawy, a więc do września 2018 roku.

W związku z tym, że szczegółowe rozporządzenie w tej sprawie jeszcze nie zostało podpisane, a prace są bardzo szczegółowe i długotrwałe, ten termin wrześniowy jest bardzo trudny do przyjęcia przez samorządy województw. Mówił o tym dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego. Wyjaśniał, jak te audyty mają być wykonane.  

Audyty powinny zawierać część ekspercką i formalno-prawną, mają być przyjęte uchwałami sejmików. Powinny inwentaryzować, waloryzować i oceniać krajobrazy, mają  wyróżnić tzw. krajobrazy priorytetowe, które mają być poddane szczególnej ochronie, i które mają być uzgadniane z samorządami lokalnymi. To konieczne dla przyszłych planów zagospodarowania przestrzennego, ważne też dla przebudowy parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trwają prace, które mają pomóc samorządom w opracowaniu audytów, w regionach także prowadzone są prace, ale samorządy cały czas czekają na rozporządzenie.

W trakcie dyskusji członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza zwracał uwagę na to, że możemy wydać dużo pieniędzy na bardzo pracochłonny dokument, który będzie mało użyteczny.

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa także wyrażał wątpliwość co do użyteczności tego dokumentu. Marszałkowie podkreślali, że termin realizacji jest mało realny. W tej sprawie zostało przygotowane stanowisko Konwentu.

Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poinformował jednak, że podjęto także inicjatywę legislacyjną mającą na celu wydłużenie czasu na realizację audytów krajobrazowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.