PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Kluczborku chce zawiesić działalność interny

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 17:29
Szpital w Kluczborku chce zawiesić działalność interny
Z całego kraju płyną doniesienia o problemach z lekarską obsadą w szpitalach. (fot. Shutterstock)

Szpital powiatowy w Kluczborku skierował do wojewody opolskiego wniosek o zgodę na zawieszenie działalności oddziału wewnętrznego, z powodu braku lekarzy. Pod koniec ubiegłego roku internę zamknął szpital w sąsiednim powiecie oleskim.
Zgodnie z treścią wniosku do wojewody, oddział wewnętrzny szpitala powiatowego liczący 35 łóżek, chce zawiesić działalność od pierwszego lutego, jednak starosta Kluczborka, Piotr Pośpiech nie wykluczył przyspieszenia tego terminu.

"Szpitalowi brakuje obsady wymaganej do jego całodobowej działalności. Lekarze odchodzą do innej pracy i w tej chwili nie mamy nikogo na ich zastępstwo. Jutro spotykam się z wojewodą opolskim. Jest bardzo możliwe, że termin zawieszenia działalności oddziału chorób wewnętrznych Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku będzie musiał być przyspieszony" - poinformował Pośpiech.

Zdaniem Konrada Rekuckiego, koordynatora Porozumienia Rezydentów województwa opolskiego, do podobnej sytuacji jak w Oleśnie i Kluczborku może dojść również w innych placówkach na terenie województwa.

"Z mojej wiedzy wynika, że problem z obsadą dyżurów mają także szpitale w innych miejscowościach regionu. Przyczyną nie tyle jest sam protest, ile sytuacja w ochronie zdrowia i jej problemy, które czekają na rozwiązanie od wielu lat. Lekarzy najzwyczajniej w świecie brakuje. Nie ma ich, a ci, którzy są zatrudnieni w szpitalach, wybierają pracę w jednostkach, które oferują im lepsze warunki" - zaznaczył Rekucki.

Czytaj także: Konstanty Radziwiłł ostro o postawie lekarzy: To nienormalna sytuacja

Pod koniec ubiegłego roku wojewoda opolski wyraził zgodę na zawieszenie oddziału wewnętrznego szpitala w Oleśnie. Tam także powodem był brak wystarczającej liczby lekarzy.

Według opolskich lekarzy, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa, może okazać się, że najwięcej problemów wynikających z zawieszenia działalności oddziałów wewnętrznych szpitali powiatowych w sąsiadujących ze sobą powiatach oleskim i kluczborskim mogą mieć osoby starsze i ich opiekunowie, gdyż coraz częściej interna pełni rolę oddziałów geriatrycznych.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia podało, że już 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowy (tzw. klauzule opt-out), na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo

Czytaj również: Ministerstwo podało liczbę lekarzy, z którymi ma problem

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.