PARTNER PORTALU
 • BGK

Budżety obywatelskie i bony aktywizacyjne dla seniorów? PO zaczyna konsultacje

 • aw/PAP    12 lutego 2018 - 17:26
Budżety obywatelskie i bony aktywizacyjne dla seniorów? PO zaczyna konsultacje
W ramach filaru nazwanego "godne życie", PO chce m.in. zwolnić emerytury z podatku (fot.arch.)

Darmowe szczepienia przeciwko grypie, rozszerzenie opieki geriatrycznej, zwolnienia emerytur z podatków oraz projekty społecznej aktywizacji ludzi starszych, to niektóre z założeń polityki senioralnej, które we Wrocławiu przedstawiła Platforma Obywatelska.
 • Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz, ogólnopolska koordynator projektu #PolskaSeniora, podkreśliła, że założenia programu dla seniorów opracowane przez PO zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym.
 • Konsultacje takie odbyły się w poniedziałek (12 lutego) we Wrocławiu; kolejne mają odbyć się na Opolszczyźnie.

"PO jest pierwszą partią, która w ogóle stworzyła politykę senioralną w Polsce" - powiedziała posłanka. Jak dodała senioralny program PO został podzielony na trzy filary: zdrowe życie, aktywne życie i godne życie.

Odpowiedzialna za obszar nazwany "zdrowe życie" posłanka PO prof. Alicja Chybicka podkreśliła, że jej partia chce wprowadzić dla seniorów darmowe szczepienia przeciwko grypie. "Być może będą to również inne darmowe szczepienia, ponieważ starszych ludzi nie stać na realizację żadnego kalendarza szczepień" - powiedziała Chybicka.

Posłanka powiedziała też, że pogram senioralny tworzony przez PO zakłada rozszerzenie opieki geriatrycznej. "Dziś dramatycznie brakuje oddziałów geriatrycznych oraz samych geriatrów. Chcemy też stworzyć talony dla seniorów na najbardziej potrzebne leki" - mówiła Chybicka. Jak dodała, konieczne są także coroczne badania profilaktyczne dla ludzi po 60. roku życia.

W ramach filaru nazwanego "godne życie", PO chce m.in. zwolnić emerytury z podatku. "Chcemy też tworzyć zachęty dla ludzi starszych by zostali na rynku pracy, ponieważ wciąż wówczas będą aktywni. Chcemy, by te środki, które zarabiają emeryci był zwolnione z dodatkowych kosztów" - mówiła posłanka PO Joanna Augustynowska.

Z kolei w ramach filaru "aktywne życie", PO planuje m.in. organizację programów, których celem ma być aktywizacja społeczno-kulturalna seniorów.

"Chcemy stworzyć budżety obywatelskie dla seniorów; bony aktywizacyjne, dzięki którym starsi ludzie będą mogli uczestniczyć w życiu społecznych i kulturalnym" - powiedziała posłanka PO Aldona Młyńczak. PO chce również stworzyć ogólnopolską kartę seniora oraz biura pomocy prawnej dla ludzi starszych w każdym powiecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Janosik, 2018-02-13 14:30:58

  Do ??????: Odnośnie złodziejstwa, to znaki zapytania nie słyszały o złodziejskich nagrodach w ministerstwach PiS-u?
 • Ja, 2018-02-13 14:27:48

  Do Prof. Glass: Jak się czyta takie głupoty, to czasami nawet żal, że wprowadzono dawno temu szczepienia obowiązkowe już dla dzieci i ktoś dał szansę przetrwać nawet takim leniom i nieukom. PS: profesor pisze się z małej litery.
 • ??????, 2018-02-13 13:05:14

  Od kiedy złodziej, złodzieje wsPOmogą słabszych, okradać to ich domena. Przed wyborami stają się JANOSIKAMI, a PO wyborach oszustami i złodziejami. Mamy okres ich obietnic oraz ich realizację 2007 - 2015 r. I co????