PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWIA przedstawiło kandydatów na komisarzy wyborczych w 8 województwach

  • MIW    13 marca 2018 - 14:32
MSWIA przedstawiło kandydatów na komisarzy wyborczych w 8 województwach
MSWiA przedstawiło pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych (fot. MSWiA/twitter.com)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło we wtorek (13.03) Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych. Spośród nich PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy, którzy pełnić będą swe funkcje w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i opolskim.
Jak informuje MSWiA, wśród przedstawionych kandydatów znajduje się m.in. 31 sędziów, 7 adwokatów i 20 radców prawnych. To osoby, które spełniły wymogi formalne i przesłanki ustawowe do objęcia funkcji komisarza, a także uzyskały najlepsze wyniki podczas egzaminu, który odbył się 3 marca.

Kandydaci z kolejnych województw zostaną przedstawieni 15 marca.

Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do ich podstawowych zadań należeć będzie m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych czy przedkładanie PKW sprawozdania z przebiegu wyborów wraz z ich wynikami.

W sumie swą kandydaturę na komisarzy wyborczych w całych kraju zgłosiło ponad 550 osób. Musieli wykazać się oni posiadaniem wyższego wykształcenia prawniczego, polskiego obywatelstwa, pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z pełni praw publicznych. Musieli też dawać rękojmię należytego pełnienia funkcji komisarza wyborczego.

Czytaj: Wybory samorządowe 2018: internetowa transmisja się nie uda. Szkoły mają problem z internetem

Nie mogli być skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego ani umyślne przestępstwa skarbowe. Nie mogli też być członkami partii politycznej, kandydatami w wyborach, pełnomocnikami wyborczymi, pełnomocnikami finansowymi, mężami zaufania, urzędnikami wyborczymi, członkami komisji wyborczej, ani też prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z funkcją komisarza wyborczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.