PARTNER PORTALU
  • BGK

Odsetek dzieci w ludności w gminach Polski 2016

  • MIW    4 grudnia 2017 - 11:50
Odsetek dzieci w ludności w gminach Polski 2016
Udział dzieci w ogólnej liczbie ludności w gminach w 2016. (mat. GUS)

Udział dzieci w ogólnej liczbie ludności wynosi ok. 17-18 procent, a do roku 2035 spadnie poniżej progu 15 procent – takie dane i prognozy przynosi Atlas Demograficzny Polski. Raport ten został opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny.
Atlas Demograficzny Polski pokazuje, że w latach powojennych z największym odsetkiem dzieci w stosunku do ogółu populacji mieliśmy do czynienia na początku lat 60-tych, gdy wynosił on ok. 37 proc. (na wsi sięgał nawet 40 proc.).

Czytaj : Przyrost naturalny w Polsce na minusie

W kolejnych latach odsetek ten systematycznie spadał, choć pewne nieznaczne odbicie dało się zauważyć w pierwszej połowie lat 80-tych, gdy wskaźnik ten zbliżył się do 30 proc. Później była już tylko równia pochyla. Pod koniec zeszłej dekady wskaźnik spadł poniżej progu 20 proc. (w miastach nastąpiło to kilka lat wcześniej, na wsi ok. roku 2015-2016) i zdaniem twórców raportu nadal będzie kontynuowany. Wedle ich prognoz bariera 15 proc. w skali całego kraju zostanie przekroczona ok. roku 2035.

Atlas pokazuje też udział dzieci w ogólnej liczbie ludności w polskich gminach w 2016 r. Najkorzystniej pod tym względem wygląda województwo pomorskie, w takich gminach jak Puck, Wejherowo, Żukowo, Sierakowice czy Sulęczyno, gdzie odsetek dzieci przekracza 24 proc.

Czytaj : Demografia i migracje w Polsce: Czy 500+ pomoże?

Nieźle wygląda także południowa Małopolska, północna część Wielkopolski i woj. kujawsko – pomorskiego, a także gminy sąsiadujące z Warszawą. Fatalnie prezentuje się natomiast woj. opolskie i wschodnia część Podlasia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.