Opolskie: 34 mln złotych na poprawę opieki nad matką i dzieckiem

Dziesięć projektów, których celem jest poprawa opieki nad matką i dzieckiem otrzyma 34 mln złotych wsparcia od samorządu województwa opolskiego.
Opolskie: 34 mln złotych na poprawę opieki nad matką i dzieckiem
Podpisanie umów (fot.opolskie.pl)

• W piątek (21 kwietnia) podpisano pierwsze umowy z ich wykonawcami.

• Władze województwa podkreślają, że jest to pierwszy program adresowany bezpośrednio do kobiet i ich dzieci.

Przewidziano m.in. badania prenatalne dla przyszłych mam w wieku poniżej 35 roku życia, poszerzoną opiekę okołoporodową, szczepienia przeciwko pneumokokom, mobilne szkoły rodzenia oraz szeroko rozumiane poradnictwo, z którego skorzystać będą mogły zarówno mamy, jak i dzieci.

- Przeżywamy jeden z najpoważniejszych kryzysów demograficznych w naszej historii. Cieszę się, że na naszą propozycję odpowiedziało tyle osób, gotowych wesprzeć opolskie rodziny - powiedział podczas piątkowej uroczystości podpisania umów wicemarszałek Roman Kolek.

Jedną z beneficjentek programu jest Ewa Janiuk z NZOZ "Zdrowa rodzina".

- Chcemy przekonać kobiety do porodów siłami natury. Chcemy, by przestały się ich bać, nauczyć je przeżywania ciąży i porodu jako wspaniałego przeżycia, "odciążyć ciążę". Wiemy, jak to działa i znamy mechanizmy udzielania wsparcia. Wtedy nie mamy cięć cesarskich na życzenie; a nawet jeżeli taki zabieg jest uzasadniony z medycznych powodów, wiemy, jak takim dzieciom pomóc, by dorównały do tych z najbardziej optymalnym startem w życiu - wyjaśnia położna.

Wsparcie dla firm i instytucji, które zadeklarowały pomoc matkom i dzieciom w regionie jest częścią programu "Opolskie dla rodziny". Od wielu lat województwo opolskie zajmuje ostatnie miejsce w kraju, jeżeli chodzi o liczbę rodzących się tu dzieci. Poważnym problemem jest także emigracja i starzenie się społeczeństwa. Dlatego samorząd województwa uruchomił szereg działań mających na celu powstrzymanie negatywnego trendu demograficznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE