PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: 34 mln złotych na poprawę opieki nad matką i dzieckiem

  • aw/PAP    21 kwietnia 2017 - 16:59
Opolskie: 34 mln złotych na poprawę opieki nad matką i dzieckiem
Podpisanie umów (fot.opolskie.pl)

Dziesięć projektów, których celem jest poprawa opieki nad matką i dzieckiem otrzyma 34 mln złotych wsparcia od samorządu województwa opolskiego.
• W piątek (21 kwietnia) podpisano pierwsze umowy z ich wykonawcami.

• Władze województwa podkreślają, że jest to pierwszy program adresowany bezpośrednio do kobiet i ich dzieci.

Przewidziano m.in. badania prenatalne dla przyszłych mam w wieku poniżej 35 roku życia, poszerzoną opiekę okołoporodową, szczepienia przeciwko pneumokokom, mobilne szkoły rodzenia oraz szeroko rozumiane poradnictwo, z którego skorzystać będą mogły zarówno mamy, jak i dzieci.

- Przeżywamy jeden z najpoważniejszych kryzysów demograficznych w naszej historii. Cieszę się, że na naszą propozycję odpowiedziało tyle osób, gotowych wesprzeć opolskie rodziny - powiedział podczas piątkowej uroczystości podpisania umów wicemarszałek Roman Kolek.

Jedną z beneficjentek programu jest Ewa Janiuk z NZOZ "Zdrowa rodzina".

- Chcemy przekonać kobiety do porodów siłami natury. Chcemy, by przestały się ich bać, nauczyć je przeżywania ciąży i porodu jako wspaniałego przeżycia, "odciążyć ciążę". Wiemy, jak to działa i znamy mechanizmy udzielania wsparcia. Wtedy nie mamy cięć cesarskich na życzenie; a nawet jeżeli taki zabieg jest uzasadniony z medycznych powodów, wiemy, jak takim dzieciom pomóc, by dorównały do tych z najbardziej optymalnym startem w życiu - wyjaśnia położna.

Wsparcie dla firm i instytucji, które zadeklarowały pomoc matkom i dzieciom w regionie jest częścią programu "Opolskie dla rodziny". Od wielu lat województwo opolskie zajmuje ostatnie miejsce w kraju, jeżeli chodzi o liczbę rodzących się tu dzieci. Poważnym problemem jest także emigracja i starzenie się społeczeństwa. Dlatego samorząd województwa uruchomił szereg działań mających na celu powstrzymanie negatywnego trendu demograficznego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.