PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Sejmik przeciwko zmianom w Kodeksie wyborczym

  • PAP/JS    18 grudnia 2017 - 21:58
Opolskie: Sejmik przeciwko zmianom w Kodeksie wyborczym
W przyjętym przez sejmik stanowisku wyrażono sprzeciw i głębokie zaniepokojenie sposobem, w jaki przeprowadzany jest proces legislacyjny przy tworzeniu prawa określającego zasady przyszłych wyborów (fot. pixabay.com)

W poniedziałek (18 grudnia) na nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa opolskiego przyjęte zostało stanowisko, w którym wyrażono sprzeciw wobec zmian w Kodeksie wyborczym. Stanowiska poparli radni rządzącej koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka. Radni PiS opuścili salę przed głosowaniem.
• Przedstawiciele PiS nie wzięli udziału w głosowaniu, uznając je za spektakl polityczny, mający na celu odwrócenie uwagi od rzeczywistych problemów regionu.

• W przyjętym przez sejmik stanowisku wyrażono sprzeciw i głębokie zaniepokojenie sposobem, w jaki przeprowadzany jest proces legislacyjny przy tworzeniu prawa określającego zasady przyszłych wyborów.

Poniedziałkową sesję nadzwyczajną zwołano na wniosek PSL. Jej celem było wysłuchanie opinii na temat proponowanych przez większość parlamentarną zmian w Kodeksie wyborczym.

"Tego typu zmian nie można robić nocą. Tu jest konieczna dyskusja i zasięgnięcie opinii wszystkich zainteresowanych środowisk. Rządzący nie widzieli potrzeby zorganizowania wysłuchania publicznego w Sejmie, więc zrobimy je w sejmiku" - powiedział lider opolskich ludowców, Stanisław Rakoczy.

W trakcie wysłuchania zgłaszano zastrzeżenia dotyczące m.in. braku konsultacji społecznych, zmian w obsadzie funkcji komisarzy wyborczych i zmian dotyczących sposobu zaznaczania wyboru na kartach do głosowania, co zdaniem zgłaszających, może doprowadzić do manipulacji przy liczeniu głosów.

Poseł Paweł Grabowski (Kuziz'15) podkreślał, że Kodeks wyborczy jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa. "Jeśli w takim bałaganie ma być stanowione prawo, to oznacza koniec polskiego parlamentaryzmu" - powiedział.

W trakcie wystąpienia posła radni PiS opuścili salę obrad. Przedstawiciele PiS nie wzięli udziału w głosowaniu, uznając je za spektakl polityczny, mający na celu odwrócenie uwagi od rzeczywistych problemów regionu.

W przyjętym przez sejmik stanowisku wyrażono sprzeciw i głębokie zaniepokojenie sposobem, w jaki przeprowadzany jest proces legislacyjny przy tworzeniu prawa określającego zasady przyszłych wyborów. Zaprotestowano także przeciwko odejściu w organizacji wyborów od systemu sędziowskiego i oddaniu ich organizacji w ręce osób, które - zdaniem autorów apelu - nie będą gwarantować wysokiego poziomu przygotowania praktycznego i wymaganej wiedzy.

Sejmik wyraził sprzeciw wobec nieprzemyślanych zmian w sposobie oddawania głosów na karcie do głosowania, które - zdaniem tych, którzy poparli przyjęte w poniedziałek stanowisko - nie gwarantują prawidłowej oceny woli wyborcy w akcie głosowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.