PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Opola: Miasto odstępuje od mediacji

  • JS    19 marca 2017 - 18:44
Powiększenie Opola: Miasto odstępuje od mediacji
O decyzji poinformował w oświadczeniu prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski (fot. wikipedia)

Opole odstępuje od mediacji z mieszkańcami gminy Dobrzeń Wielki, którzy sprzeciwiają się  przyłączeniu części gminy do miasta Opola.
• O tej decyzji poinformował w oświadczeniu prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.

• "Rozmowy i próba porozumienia, gdy jedna z jej stron równocześnie prowadzi walkę o podważenie dotychczasowych i kolejnych ustaleń, muszą wyglądać komicznie i skazane są na porażkę" - napisał prezydent.

• Pierwsza tura mediacji odbyła się 15 marca.

• Wzięli w niej udział przedstawiciele społeczności z gmin, których kosztem powiększono miasto Opole, reprezentanci miasta oraz strona rządowa.

Decyzją szefa MSWiA powstała grupa mediacyjna, której celem jest wypracowanie porozumienia ws. powiększenia granic Opola. W jej skład weszli przedstawiciele protestujących, prezydent Opola oraz przedstawiciel rządu w terenie.

Powstanie grupy ma związek z protestami mieszkańców Dobrzenia Wielkiego, którzy w styczniu prowadzili protest głodowy.

Czytaj więcej: Zakończył się protest mieszkańców Dobrzenia Wielkiego

Pierwsza tura mediacji odbyła się 15 marca. Wzięli w niej udział przedstawiciele społeczności z gmin, których kosztem powiększono miasto Opole, reprezentanci miasta oraz strona rządowa. 

Prowadząca mediacje Aneta Gibek-Wiśniewska poinformowała, że uczestnicy rozmów dotyczących skutków zmian granic Opola doszli do pierwszego porozumienia.

Do tych informacji odniósł się magistrat. Katarzyna Oborska-Marciniak z biura prasowego Urzędu Miasta Opole zdementowała informacje o porozumieniu.

W niedzielę prezydent miasta poinformował z kolei o odstąpieniu od mediacji. 

"W nawiązaniu do niedzielnej manifestacji, której organizatorami i uczestnikami byli członkowie zespołu mediacyjnego oraz odnosząc się do faktu, że wójt Dobrzenia Wielkiego - Henryk Wróbel wraz z radą gminy przeprowadza konsultacje, których celem jest próba odwrócenia decyzji Rady Ministrów zmieniającej granice Opola, oświadczam, że Opole odstępuje od mediacji. W kontekście powyższych faktów trudno uznać, że w ogóle mają one miejsce. Rozmowy i próba porozumienia, gdy jedna z jej stron równocześnie prowadzi walkę o podważenie dotychczasowych i kolejnych ustaleń, muszą wyglądać komicznie i skazane są na porażkę. Poza tym w tej sytuacji podważają one autorytet pozostałych uczestników rozmów - Wojewody Opolskiego, Biskupa Diecezji Opolskiej i przedstawicieli miasta" - pisze prezydent.

Jak dodaje, zmiana granic Opola, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2017 r. stała się niepodważalnym faktem.

"Jest natomiast pole do rozmów o współpracy między samorządami. Samorządy są trwalsze niż nieporozumienia polityków i doraźne ambicje. Nadal zatem pozostajemy otwarci na ewentualne rozmowy o współpracy finansowej i rzeczowej pomiędzy naszymi samorządami. Gotowi jesteśmy wydłużyć o kolejne lata współpracę finansową, a także wziąć odpowiedzialność za przyszłość Zespołu Szkół w gminie Dobrzeń, jeśli tylko będzie taka wola ze strony władz gminy. Rozmowy na temat wsparcia nadal są możliwe, nie mogą się one jednak odbywać pod naciskiem gróźb i protestów bez żadnej gwarancji trwałości porozumienia" - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.