PARTNER PORTALU
 • BGK

Środowiskowa pomoc społeczna w Polsce. GUS o efektach 500 Plus

 • MIW    28 grudnia 2017 - 16:39
Środowiskowa pomoc społeczna w Polsce. GUS o efektach 500 Plus
Udział ubogich beneficjentów w ogólnej liczbie ludności według województw przed i po uwzględnieniu w dochodach świadczenia 500+ (fot. mat. GUS)

Po uruchomieniu programu Rodzina 500 Plus liczba osób korzystających w całej Polsce ze środowiskowej pomocy społecznej spadła o 740 tysięcy. Największe efekty program przyniósł w województwie warmińsko-mazurskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim. Takie dane przynosi opublikowany przez GUS raport „Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej w 2016”.
• Przed rozpoczęciem realizacji programu Rodzina 500 Plus ze środowiskowej pomocy społecznej w Polsce korzystało 4,3 proc. ogółu ludności. Po jego uruchomieniu już tylko 2,3 proc.

• Największy efekt program 500 Plus przyniósł w województwie warmińsko-mazurskim, podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim, najmniejszy natomiast w woj. śląskim i dolnośląskim.

• Nadal występowały gminy, w których odsetek ubogich korzystających ze wsparcia środowiskowej pomocy społecznej był wysoki i wynosił ponad 10 proc., ale ich liczba zmniejszyła się z 320 do 38, tj. ponad ośmiokrotnie.


Jak można przeczytać w raporcie GUS, w 2016 r. przed rozpoczęciem realizacji programu Rodzina Plus ze środowiskowej pomocy społecznej w Polsce korzystało 1,63 mln osób w ubogich gospodarstwach domowych, co stanowiło 4,3 proc. ogółu ludności i 66,9 proc. wszystkich członków gospodarstw domowych korzystających z tej pomocy. Częściej z pomocy korzystali ubodzy mieszkańcy wsi (5,8 proc. ogółu ludności na wsi) niż miast (3,4 proc. ludności w miastach). Zasięg ubogich beneficjentów był najwyższy w województwach: warmińsko-mazurskim 8,0 proc.; kujawsko-pomorskim 6,3 proc. i w podlaskim 5,9 proc., a najniższe jego wartości wystąpiły w województwie śląskim (2,9 proc.) oraz dolnośląskim i opolskim (po 3,4 proc.).

Po podwyższeniu dochodów ubogich gospodarstw domowych z dziećmi o środki ze świadczenia wychowawczego obliczono, że liczba ubogich beneficjentów pomocy społecznej w gospodarstwach domowych w skali kraju zmniejszyła się do 899,0 tys. osób. Oznacza to, że spadła o ponad 45 proc., a w liczbach bezwzględnych o 740,1 tys. osób. W efekcie realizacji programu zasięg ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w Polsce zmniejszył się o 2,0 p. proc. do poziomu 2,3 proc.

Czytaj: Rząd podsumował rok Programu 500 Plus. Pieniądze trafiły do ponad 3,9 mln dzieci

Największy efekt program 500 Plus przyniósł w województwie warmińsko – mazurskim (spadek o ponad 3 p.proc.), podkarpackim (spadek o niespełna 3 p.proc.) oraz kujawsko – pomorskim (spadek o ponad 2,5 p.proc.), najmniejszy natomiast w woj. śląskim i dolnośląskim (nieco ponad 1 p.proc.).

Czytaj: Jest efekt 500 plus. Dane GUS potwierdzają

Podwyższenie za sprawą 500 Plus dochodów ubogich rodzin z dziećmi korzystających z pomocy społecznej w 2016 r., spowodowało spadek zasięgu ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej we wszystkich gminach, chociaż w 23 jest on prawie niezauważalny (spadek o 0,1 p. proc. i mniejszy). Poprawę sytuacji ekonomicznej relatywnie najmocniej odczuły rodziny w 45 gminach, w których zasięg ubogich beneficjentów obniżył się o ponad 8 p. proc. (w 7 z nich aż o ponad 10 p. proc.)

Jak podał GUS, w ponad połowie gmin (52 proc.) odsetek ubogich beneficjentów nie przekraczał 3 proc., przy czym w ¼ gmin nie przekraczał 2 proc. Nadal występowały gminy, w których zasięg ubogich beneficjentów był relatywnie bardzo wysoki i wynosił ponad 10 proc. , aczkolwiek ich liczba zmniejszyła się z 320 do 38, tj. ponad ośmiokrotnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Jan borowy, 2017-12-29 11:07:06

  Do historyk: ci wykształceni frajerzy tez mogą być beneficjentami wiec jeśli będą mieć swoje wykształcone dzieci to dostaną zwrot części podatku. Tylko ze wykszyalciuchy cenią wygodę w układzie 1 plus 1 plus pies. A z tego elity narodowe się nie narodzą
 • ja-kiś tam, 2017-12-29 08:55:23

  Do historyk: To nie przyrost naturalny powoduje biedę, tylko bieda powoduje przyrost naturalny. Zostało to udowodnione 50 lat temu (z biologicznego punktu widzenia). Ci niewykształceni wykonują prace, których wykształceni nigdy by się nie podjęli (sprzątają ich biurka, wywożą śmieci, zamiatają ulice...), dlatego mało zarabiają i są biedni. Kółko się zamyka. Proponuję Ci wyjechać na Spitsbergen (terytorium Danii), tam będziesz pracowicie i odpowiedzialnie zdobywał sobie żywność, bronił się przed niedźwiedziami, sprzątał po sobie, wywoził śmieci, nie będziesz frajerem. Będziesz szczęśliwy sam ze sobą.  rozwiń
 • kaśka, 2017-12-29 08:51:56

  na pewno wielu ludziom to pomogło, OK, ale skoro pieniądze na ten programu wydajemy zadłużając się to należałoby wprowadzić limit dochodowy