PARTNER PORTALU
 • BGK

W Opolu spokoju nie będzie. W niedzielę marsz, potem znów głodówka?

 • Piotr Toborek    17 marca 2017 - 17:56
W Opolu spokoju nie będzie. W niedzielę marsz, potem znów głodówka?
Spór o powiększenie Opola, który toczył się w drugiej połowie ub. roku, znów powraca (fot.takdlasamorzodnosci)

W niedzielę z opolskiego placu Wolności wyruszy Marsz Samorządności. To akcja zainicjowana przez przeciwników powiększenia Opola, którzy chcą pokazać, że nie zrezygnowali z walki o cofnięcie decyzji.
• Marsz Samorządności organizują przeciwnicy powiększenia Opola kosztem sąsiednich gmin.

• Prezydent Opola uważa, że to upolitycznienie problemu, które tylko utrudni rozmowy.

• Przedstawiciele protestujących zapowiadają, że nie pogodzą się z decyzją o zmianie granic i nadal będą walczyć o jej cofnięcie.

Marsz Samorządności ma się rozpocząć o godz. 16.30. Jego uczestnicy przejdą pod ratusz, następnie dotrą przed urząd wojewódzki, gdzie marsz się zakończy. Organizatorami są przeciwnicy zmiany granic Opola kosztem miejscowości z gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków. Ustawa powiększająca Opole weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.

Jak piszą organizatorzy, marsz ma być „wyrazem sprzeciwu przeciwko planowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w funkcjonowaniu polskiego samorządu”. Dodają, że pragną także przeciwstawić się zmianom wprowadzanym wbrew wyraźnemu sprzeciwowi mieszkańców, czyli powiększeniu Opola.

Według nieoficjalnych informacji, w marszu mają wziąć udział także politycy, m.in. Adrian Zandberg, lider Razem, czy Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL. Protestujący zaprosili też czołowych polityków Platformy.

– Dla mnie to niepotrzebne upolitycznienie sprawy, które tylko utrudnia i odwleka znalezienie porozumienia – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

– Politycy tacy, jak Janusz Korwin-Mikke, który był tu jako pierwszy, przyjeżdżają z Warszawy tylko po to, aby rozgrywać swoje polityczne interesy. Pojawią się na chwilę, a potem przez pół roku czy rok tu nie wrócą – ocenia prezydent i dodaje: – A tak naprawdę nie mają pojęcia ani o sytuacji Opola, ani regionu i tylko zaszkodzą mediacjom, które właśnie się toczą.

Arkadiusz Wiśniewski przypomina, że problemy demograficzne regionu są ogromne.

– Ze względu na trudną sytuację, już kilka lat temu Sejmik Województwa Opolskiego przyjął program Specjalnej Strefy Demograficznej, który także dyskutowany był w całym kraju. Opole jest najmniejszym miastem wojewódzkim i ciągle musi walczyć z depopulacją, a konkurencja Wrocławia czy Aglomeracji Śląskiej jest ogromna – przypomina.

Rafał Kampa, prezes Stowarzyszenia „Tak dla samorządności”, które od początku jest zaangażowane w protesty, mówi: – To nie my upolityczniamy sprawę, bo ona była polityczna od początku. Przecież to wiceminister Jaki przeforsował tę decyzję w Radzie Ministrów i nikt tego nie ukrywał.

Jak tłumaczy Kampa: – To jest marsz w obronie samorządności, będą tu też radni Opola i sąsiednich gmin, którzy się nie zgadzają z tym co się dzieje. Zaprosiliśmy też przedstawicieli podwarszawskich gmin, którym grozi włączenie wbrew ich woli w granice Warszawy. Chcemy protestować przeciwko łamaniu praw do samostanowienia przez gminy.

Manifestacja zbiega się z ostatnim dniem konsultacji społecznych w gminie Dobrzeń Wielki w sprawie powrotu do granic sprzed 1 stycznia.

Z wnioskiem o taką decyzję władze zainteresowanych gmin wystąpiły do MSWiA jeszcze w grudniu.
W tej chwili trwają także mediacje pomiędzy Opolem a gminą Dobrzeń Wielki, prowadzone przez przedstawiciela rządu.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Grzegorz, 2017-03-18 20:44:07

  Nie ma to, jak cała masa bełkotu mająca zakryć meritum. W tym przypadku fakt że Prezydentowi Opola chodziło i chodzi tylko o łatwe wpływy do budżetu. Po co tworzyć warunki dla rozwoju miasta, skoro można chapsnąć elektrownię?