PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwalono budżet województwa opolskiego

  • Portal Samorządowy (JP)    19 grudnia 2017 - 16:07
Uchwalono budżet województwa opolskiego
Za przyjęciem budżetu na 2018 r. zagłosowało 22 radnych, 4 było przeciw, a 1 się wstrzymał. Fot. mat. pras.

Na ostatniej w tym roku sesji sejmiku radni województwa uchwalili budżet na rok 2018 - przekracza pół mld zł.
Dochody budżetu woj. opolskiego na 2018 r. zaplanowano na 546 mln zł, a wydatki na kwotę 549 mln zł. Prawie 46 proc. budżetu stanowić będą wydatki majątkowe, które wyniosą 251 mln zł.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zwracał uwagę na trzy obszary inwestowania: 19 inwestycji drogowych za 187 mln zł oraz zakup za ponad 25 mln zł elektrycznych zespołów trakcyjnych; projekty realizowane w ramach programu „Opolskie dla rodziny” (opieka przedszkolna, szkolnictwo zawodowe, wsparcie sektora ekonomii społecznej); placówki naukowe, kulturalne i ochrony zdrowia, które dzięki wkładowi własnemu (30 mln zł) mogą pozyskać dalsze fundusze na rozwój.

Szpitale wojewódzkie oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny, dla których zagwarantowano w budżecie 7,5 mln zł, zrealizują inwestycje za 52 mln zł. W kulturze inwestycje planowane są w czterech instytucjach: w Teatrze im. Kochanowskiego (32 mln zł), Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych (4 mln zł), Muzeum Śląska Opolskiego (4,2 mln zł) oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (3,5 mln zł). Przewidziany dla nich wkład własny to 2,2 mln zł. Z kolei w ramach przedsięwzięć związanych z programem „Opolskie dla rodziny”  planuje się 15 projektów za kwotę 30 mln zł.

Poziom długu wyniesie 4,7 proc. przy dopuszczalnym 13 procentowym.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 22 radnych spośród 27 obecnych. 4 głosy były przeciwne, a 1 wstrzymujący.

Sejmik przyjął także apel w sprawie zmniejszenia nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych pomiędzy województwem opolskim a innymi regionami Polski. Z raportu NIK-u wynika, że na ubezpieczonego Opolanina przypada średnio o 9,6 proc. mniej pieniędzy niż na innych obywateli, a w porównaniu do województwa mazowieckiego jest to o 19 proc. mniej.

- Efektem tych dysproporcji jest przede wszystkim wydłużenie czasu do specjalistów. Opolski pacjent najdłużej w Polsce czeka na poradę kardiologa, a w 2016 roku czas oczekiwania na operację katarakty wynosił 1000 dni - mówił wicemarszałek Roman Kolek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.