PARTNER PORTALU
  • BGK

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez MKiDN

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 14:39
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez MKiDN
Wiceminister kultury poinformował, że muzeum będzie zasilane "dotacją podmiotową w wysokości 1 mln 750 tys. zł (fot.cmjw)

Od 1 stycznia 2018 r. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez ministra kultury i marszałka województwa opolskiego. Placówka będzie otrzymywać dotację podmiotową z MKiDN w wysokości 1 mln 750 tys. zł. rocznie.
W czwartek umowę w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Jarosław Sellin, marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła oraz wicemarszałek woj. opolskiego Stanisław Rakoczy.

"Podjęliśmy decyzję o współprowadzeniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych ulokowanego w Opolu-Łambinowicach. Rok temu byłem w Opolu, podpisaliśmy z marszałkami list intencyjny w tej sprawie, przez rok negocjowaliśmy, uzgadnialiśmy szczegóły związane z tym współprowadzeniem i dzisiaj właśnie podpisujemy ten akt współprowadzenia po to, żeby od 1 stycznia 2018 r., czyli już za kilka dni, przejąć obowiązek wspólnej troski, odpowiedzialności za rozwój tej unikatowej w skali europejskiej placówki" - powiedział Sellin.

Wiceminister kultury poinformował, że muzeum będzie zasilane "dotacją podmiotową w wysokości 1 mln 750 tys. zł przez ministra i 1 mln 250 tys. zł przez marszałka województwa, czyli ok. 3 mln zł takiej stabilnej dotacji podmiotowej dla tego muzeum, co daje gwarancję solidnego działania". Zaznaczył, że muzeum, które jest współprowadzone przez ministra ma też możliwość występowania o tzw. dotacje celowe na szczególne wydarzenia, wystawy, konferencje, seminaria czy publikacje.

Utworzone w 1964 r. Muzeum Jeńców Wojennych W Łambinowicach-Opolu zajmuje się problematyką jeniecką i zagadnieniami z najnowszej historii Polski. Jego misją jest poznawanie i przybliżanie tragicznych losów żołnierzy w niewoli niemieckiej i sowieckiej oraz zachowanie pamięci o ofiarach konfliktów zbrojnych.

Muzeum opiekuje się terenami po obozach jenieckich w Łambinowicach oraz cmentarzami wojennymi wielu epok, prezentuje ekspozycję w budynku muzealnym w Opolu, zajmuje się dokumentacją losów jeńców wojennych w jenieckich systemach niemieckim i sowieckim, dziejów polskich żołnierzy internowanych w czasie II wojny światowej w krajach neutralnych. Placówka prowadzi działalność dokumentacyjną, naukową, edukacyjną, wystawienniczą oraz wydawniczą, chroni również pozostałości po obozach jenieckich.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.