PARTNER PORTALU
  • BGK

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez MKiDN

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 14:39
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez MKiDN

Wiceminister kultury poinformował, że muzeum będzie zasilane "dotacją podmiotową w wysokości 1 mln 750 tys. zł (fot.cmjw)

Od 1 stycznia 2018 r. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez ministra kultury i marszałka województwa opolskiego. Placówka będzie otrzymywać dotację podmiotową z MKiDN w wysokości 1 mln 750 tys. zł. rocznie.
W czwartek umowę w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Jarosław Sellin, marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła oraz wicemarszałek woj. opolskiego Stanisław Rakoczy.

"Podjęliśmy decyzję o współprowadzeniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych ulokowanego w Opolu-Łambinowicach. Rok temu byłem w Opolu, podpisaliśmy z marszałkami list intencyjny w tej sprawie, przez rok negocjowaliśmy, uzgadnialiśmy szczegóły związane z tym współprowadzeniem i dzisiaj właśnie podpisujemy ten akt współprowadzenia po to, żeby od 1 stycznia 2018 r., czyli już za kilka dni, przejąć obowiązek wspólnej troski, odpowiedzialności za rozwój tej unikatowej w skali europejskiej placówki" - powiedział Sellin.

Wiceminister kultury poinformował, że muzeum będzie zasilane "dotacją podmiotową w wysokości 1 mln 750 tys. zł przez ministra i 1 mln 250 tys. zł przez marszałka województwa, czyli ok. 3 mln zł takiej stabilnej dotacji podmiotowej dla tego muzeum, co daje gwarancję solidnego działania". Zaznaczył, że muzeum, które jest współprowadzone przez ministra ma też możliwość występowania o tzw. dotacje celowe na szczególne wydarzenia, wystawy, konferencje, seminaria czy publikacje.

Utworzone w 1964 r. Muzeum Jeńców Wojennych W Łambinowicach-Opolu zajmuje się problematyką jeniecką i zagadnieniami z najnowszej historii Polski. Jego misją jest poznawanie i przybliżanie tragicznych losów żołnierzy w niewoli niemieckiej i sowieckiej oraz zachowanie pamięci o ofiarach konfliktów zbrojnych.

Muzeum opiekuje się terenami po obozach jenieckich w Łambinowicach oraz cmentarzami wojennymi wielu epok, prezentuje ekspozycję w budynku muzealnym w Opolu, zajmuje się dokumentacją losów jeńców wojennych w jenieckich systemach niemieckim i sowieckim, dziejów polskich żołnierzy internowanych w czasie II wojny światowej w krajach neutralnych. Placówka prowadzi działalność dokumentacyjną, naukową, edukacyjną, wystawienniczą oraz wydawniczą, chroni również pozostałości po obozach jenieckich.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.