PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Kwieciński: Podkarpacie zaczyna być wzorem dla innych regionów

  • PAP/JS    12 stycznia 2018 - 20:41
Jerzy Kwieciński: Podkarpacie zaczyna być wzorem dla innych regionów
Adam Hamryszczak przypomniał, że na koniec 2017 roku rozdysponowano 70 proc. budżetu programu Polska Wschodnia (fot. min.rozw./twitter)

Podkarpacie zaczyna być wzorem dla innych regionów, nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej. Między innymi dlatego, że bardzo silnie sięga po innowacje – powiedział w piątek w Rzeszowie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
  • Kwieciński podkreślił, że bardzo ważne jest wykorzystywanie środków unijnych, bo przekładają się one na inwestycje.
  • Adam Hamryszczak przypomniał, że na koniec 2017 roku rozdysponowano 70 proc. budżetu programu Polska Wschodnia.
  • Dodał, że dotąd podpisano 564 umowy o dofinansowanie ze środków programu, o wartości ponad 8 mld zł.

Minister wziął udział w spotkaniu noworocznym organizowanym przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

Kwieciński chwalił samorząd województwa za wykorzystanie środków unijnych. Przytoczył dane ministerstwa, z których wynika, że region pod względem podpisanych umów zajmuje piąte miejsce. Z kolei na siódmym miejscu, jeśli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych.

Kwieciński podkreślił, że bardzo ważne jest wykorzystywanie środków unijnych, bo przekładają się one na inwestycje.

"A inwestycje przekładają się na rozwój, a naszemu ministerstwu w najbliższym roku bardzo zależy na przyśpieszeniu inwestycji. Zarówno inwestycji publicznych, rządowych i samorządowych, ale również inwestycji prywatnych. Chcemy stworzyć lepsze warunki, żeby inwestycje były realizowane w Polsce łatwiej i szybciej, żeby podmioty publiczne i prywatne w większym stopniu inwestowały" - powiedział.

Minister dodał, że bardzo istotne będzie przyśpieszenie szczególnie inwestycji samorządowych, które w ostatnich dwóch latach wyhamowały. "Liczę, że województwo podkarpackie będzie jednym z tych regionów, które będzie liderem w inwestowaniu w naszym kraju" - dodał.

Kwieciński chwalił również podkarpackich przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają z możliwości dofinansowania swoich projektów z programów unijnych. Minister jako przykład podał dane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, wynika z nich, że na Podkarpaciu jest realizowanych 65 przedsięwzięć o wartości blisko 4 mld zł. Kwota dofinansowania tych projektów z POIŚ to ponad 2 mld zł.

"Widać zatem, że te podmioty z województwa podkarpackiego są aktywne. Zachęcamy zarówno samorządy, jak i prywatne podmioty do korzystania z programów unijnych, jak i innych rodzajów instrumentów finansowych, które są dostępne w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju" - mówił.

Kwieciński podkreślił, że priorytetem ministerstwa, którym kieruje jest gospodarka, ale taka "która służyć będzie ludziom, a nie tylko samej gospodarce". "Dlatego bardzo silną uwagę będziemy zwracać na rozwój innowacji, które będą stanowić wartość dodaną w gospodarce, bo to przekładać się będzie na wyższe wynagrodzenie. A o to chodzi w naszej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, żebyśmy po prostu się bogacili w naszym kraju" - mówił minister.

"Ponad 180 projektów o wartości ponad 1,5 mld zł jest realizowanych na Podkarpaciu w ramach programu Polska Wschodnia (PW), to najwięcej w kraju" – powiedział z kolei wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Hamryszczak przypomniał, że na koniec 2017 roku rozdysponowano 70 proc. budżetu programu Polska Wschodnia. Dodał, że dotąd podpisano 564 umowy o dofinansowanie ze środków programu, o wartości ponad 8 mld zł.

Zapowiedział, że w bieżącym roku wiele naborów w tym programie będzie skierowanych do mikro- i małych przedsiębiorców.

"Zaczynamy już w styczniu pierwszym konkursem, który dotyczył będzie ekspansji gospodarczej, internacjonalizacji. Również w dalszych miesiącach będziemy ogłaszać nabory dotyczące m.in. wdrażania prac naukowo-rozwojowych wypracowanych samodzielnie lub we współpracy z innymi jednostkami lub zakupionych od innych podmiotów" - dodał Hamryszczak.

Wiceminister zaznaczył, że kolejny nabór dotyczył będzie m.in. nowoczesnego wzornictwa, które wspomagać ma innowacje produktowe, jak i usługowe.

"W pierwszej połowie tego roku wystartujemy też z nowym konkursem na platformy startowe dla nowych pomysłów. Będziemy poszukiwać nowych ośrodków innowacji, które będą wspomagać młodych przedsiębiorców działających w makroregionie Polski wschodniej. Liczymy, że taki ośrodek innowacji powstanie również w województwie podkarpackim" - powiedział.

Według wiceministra w tegorocznych naborach programu PW do rozdysponowania będzie 460 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Lezajsk, 2018-01-15 09:00:55

    Ppdkarpacie liderem w UE? Jak jeszcze nie mamy uchwaly antysmogowej? Wezcie mnie trzymajcie...,