PARTNER PORTALU
  • BGK

Najbiedniejsze województwa nie dostaną mniej pieniędzy?

  • bad    13 marca 2018 - 17:08
Najbiedniejsze województwa nie dostaną mniej pieniędzy?
Wśród najsłabiej rozwiniętych regionów UE jest Podkarpacie. Na zdjęciu jego stolica Rzeszów (Fot. Pixabay)

Projekty budujące spójność między regionami UE muszą pozostać centralnym elementem polityki inwestycyjnej Unii pomimo presji na unijny budżet - oświadczyli we wtorek europosłowie.
  • Polityka regionalna powinna pozostać priorytetem Unii po 2020 r.
  • Potrzebne jest stale wsparcie regionów objętych polityką spójności.
  • Potrzeba strategii, programów i działań dostosowanych do specyfiki każdego regionu.

Negatywne skutki kryzysu gospodarczego i finansowego zawęziły pole manewru polityki budżetowej, prowadząc do cięć w inwestycjach publicznych zwłaszcza w regionach o niskim wzroście gospodarczym. To diagnoza postawiona przez Parlament w rezolucji przyjętej we wtorek (488 głosów za, 90 przeciw, 114 wstrzymujących się).

Poza ogólnymi priorytetami budżetowymi UE najbiedniejsze regiony potrzebują strategii rozwoju dostosowanych do ich specyficznych potrzeb. Tylko tak uda się zlikwidować luki finansowe i zaoferować mieszkańcom dynamiczne perspektywy rozwoju.

Czytaj też: Jan Olbrycht: W przypadku cięcia budżetu UE, grozi nam wyjście z Unii

Posłowie Parlamentu Europejskiego wzywają wobec tego do podjęcia następujących działań:

* zdefiniować regiony „słabiej rozwinięte” na poziomie NUTS III i lepiej dostosować poziom finansowania do celów na te obszarach;

* podniesienie poziomu kształcenia i szkolenia w celu zmniejszenia bezrobocia i pomocy młodym ludziom w pozostaniu w tych regionach;

* zapewnienie przedsiębiorstwom łatwiejszego dostępu do kredytów;

* wspieranie i poprawa zarządzania instytucjami regionalnymi;

* wspieranie działalności gospodarczej wykorzystującej szczególne uwarunkowania biznesowe regionów słabiej rozwiniętych, w tym zrównoważonej turystyki i rolnictwa.

Czytaj też: Przyspieszają inwestycje w samorządach. W co inwestujemy unijne pieniądze?

- Niniejsze sprawozdanie jest następstwem inicjatywy, którą podjęliśmy wraz z komisarz Coriną Creţu w 2015 r. w celu podniesienia świadomości tego, jakie wyzwania stoją przed regionami słabiej rozwiniętymi oraz z jakimi trudności borykały się one w wyniku recesji. Uważam, że bardzo ważne jest, abyśmy pozostali świadomi kluczowej roli, jaką odgrywa polityka spójności w zwiększaniu konkurencyjności. Te regiony znajdują się w bardzo niekorzystnej sytuacji i pomaganie im jest dla Unii Europejskiej priorytetowe - powiedziała sprawozdawczyni Michela Giuffrida.

Najsłabiej rozwinięte regiony

Raport Komisji Europejskiej o konkurencyjności w regionach o niskich dochodach i słabo rozwijających się został opublikowany w kwietniu 2017 r. Skupił się na 47 regionach słabiej rozwiniętych w ośmiu państwach członkowskich: regionach o PKB zbliżonym do średniej unijnej, ale o niskiej stopie wzrostu (w Włoszech, Hiszpanii, Grecji i Portugalii) oraz regionach o niskich dochodach i o niskim PKB, ale z zachęcającymi tendencjami wzrostowymi (w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i w Polsce).

Z ostatnich danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w dwudziestce najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej znalazły się województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Co szósty mieszkaniec UE mieszka w regionie słabiej rozwiniętym (83 mln mieszkańców), z czego 32 mln żyje w regionach o niskich dochodach, a 51 mln w regionach o niskiej stopie wzrostu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.