PARTNER PORTALU
  • BGK

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa: Fotowoltaika to przyszłość, nie ma od niej ucieczki

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 18:00
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa: Fotowoltaika to przyszłość, nie ma od niej ucieczki
- Fotowoltaika to przyszłość i nie ma od niej ucieczki - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. (fot.shutterstock.com)

Jeszcze w lutym ma być ogłoszony przetarg na montaż instalacji fotowoltaicznych na ponad 2,2 tysiącach domach mieszkańców Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF). Wartość całego projektu to ponad 45 mln zł.
  • ROF tworzy 13 samorządów skupionych wokół Rzeszowa, w tym m.in. miasto Łańcut. 
  • Pod koniec marca ogłoszony zostanie kolejny nabór wniosków. 
  • Fotowoltaika to przyszłość i nie ma od niej ucieczki - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

We wtorek (6.02) na konferencji prasowej dyrektor wydziału pozyskiwania funduszy rzeszowskiego magistratu Paweł Potyrański poinformował, że jeszcze w tym tygodniu powinno zakończyć się podpisywanie umów z mieszkańcami Rzeszowa, którzy przystąpili do projektu.

- Do projektu zgłosiło się 680 mieszkańców Rzeszowa, to mniej niż mogło. Mamy nadzieję, że w planowanym kolejnym naborze w ramach tego projektu zgłosi się więcej osób - dodał.

W ramach całego ROF w projekcie udział weźmie ponad 2,2 tys. osób. Biorąc pod uwagę budżet projektu, ponad 45 mln zł, wnioskodawcy zakładali, że będzie to ok. 3 tys. osób, dlatego pod koniec tego kwartału ogłoszony będzie kolejny nabór dla mieszkańców ROF.

Natomiast w lutym br. ma być ogłoszony przetarg na montaż instalacji dla tych mieszkańców, którzy już się zgłosili do projektu. Instalacje będą produkowały energię elektryczną, która będzie wykorzystywana przez gospodarstwa domowe na własne potrzeby. Ewentualna nadwyżka wyprodukowanej energii będzie mogła być odprowadzana do sieci energetycznej.

Czytaj więcej: Słubice, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin, Górzyca utworzyły komunalny klaster energii odnawialnej

Potyrański zaznaczył, że kwota dofinansowania montażu pojedynczej instalacji będzie wynosiła ok. 70 proc. - Szacujemy, że w przypadku budynku do 300 mkw mieszkaniec będzie musiał dopłacić ok. 6 tys. zł. Jeśli budynek będzie miał większą powierzchnię będzie to 9 tys. zł. Ale liczymy, że konkurencja sprawi, że te ceny będą o wiele niższe. Wszystko będzie zależeć od przetargu - dodał.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podkreślił na konferencji, że fotowoltaika to przyszłość i nie ma od niej ucieczki. - Świat się zmienia, ciągle są wynalazki, które usprawniają życie i staramy się to wprowadzać w naszym mieście. Miasto przyszłości to miasto, gdzie na dachach czy w ogrodach będą instalacje fotowoltaiczne, nie będzie zadymienia, nie będzie trucia ludzi - powiedział prezydent.

Ferenc zaznaczył, że samorząd będzie robił wszystko, aby zachęcić jak najwięcej mieszkańców do udziału w kolejnym naborze na montaż fotowoltaiki.

Samorząd Rzeszowa realizuje w ramach ROF także inny projekt dotyczący instalacji fotowoltaicznych. Do końca bieżącego roku na 53 budynkach użyteczności publicznej w Rzeszowie m.in. szkołach i przedszkolach zamontowane zostaną takie instalacje. Wartość tej inwestycji to ponad 10 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.