PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólny bilet na autobus i pociąg w Rzeszowie

  • pt    12 czerwca 2017 - 17:44
Wspólny bilet na autobus i pociąg w Rzeszowie
Tadeusz Ferenc i Włądysław Ortyl (fot.umwp)

Marszałek Władysław Ortyl oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisali porozumienie w sprawie wspólnego biletu dla Rzeszowa i podmiejskich gmin. Mieszkańcy będą mogli bez przeszkód przesiadać się z pociągów do autobusów.
• Rzeszów i kilka przyległych gmin już od wakacji będą miały wspólny bilet na komunikację miejską i pociągi.

• Zintegrowany Bilet Komunikacji Publicznej będzie wdrażany etapami.

• Do projektu mogą dołączyć inne samorządy.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podkreślał, że głównym celem podpisywanego porozumienia jest dbałość o środowisko naturalne, czyli o czystość powietrza w mieście.

- Chodzi o to, aby ludzie do miasta docierali środkami komunikacji miejskiej, w tym koleją, żeby było mniej samochodów. Nie tyle liczą się koszty, ile stan zdrowia naszych mieszkańców, dlatego podpisuję to porozumienie - mówił prezydent Ferenc.

- To kolejny etap poprawiania jakości transportu w naszym województwie - tak o nowym projekcie miasta i samorządu województwa mówił Władysław Ortyl. Marszałek tłumaczył, że przedsięwzięcie dotyczy w pierwszej kolejności Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, ale jest to projekt otwarty i mogą do niego dołączyć inne samorządy.

- Rzecz jest nowa i zasługuje na szczególną uwagę. Będziemy się przyglądali temu projektowi. W pierwszym etapie będzie on dotyczył Rzeszowa oraz Boguchwały, Świlczy i Krasnego, tak żeby się przyjrzeć i sprawdzić jak system działa, jak funkcjonuje i później przystąpimy do kolejnych etapów – tłumaczył marszałek Ortyl, dodając, że cieszy się, iż z pierwszych rozwiązań dotyczących wspólnego biletu będzie można korzystać już na wakacjach.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Anna Kowalska tłumaczyła, że nowe rozwiązania dla podróżnych cenowo będą bardzo korzystne.

- Proponujemy, żeby wspólny bilet był tylko o cztery złote droższy dla osoby dorosłej, aniżeli bilet sieciowy, który obowiązuje na linii miejskiej, a studenci będą dopłacać tylko dwa złote do biletu sieciowego –wyjaśniła dyr. ZTM Anna Kowalska.

Wspólny bilet ma być częścią większego komunikacyjnego projektu. Zarząd województwa złożył już wniosek do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, opiewający na ponad pół miliarda złotych na Miejską Kolej Aglomeracyjną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.