PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus: Nysa, Ustka, Świnoujście, Zielona Góra. M.in. te miasta podpisały porozumienia

  • PAP/jk    31 grudnia 2017 - 11:09
Mieszkanie plus: Nysa, Ustka, Świnoujście, Zielona Góra. M.in. te miasta podpisały porozumienia
Mieszkania w ramach programu zaplanowały także: Radziejów, Sępólno Krajeńskie, Skawina, Sławno, Stary Zamość, Stepnica, Strzegom, Strzelin, Suchań, Szczawno-Zdrój, Szerzyny. (Fot. Shutterstock)

Od 11 września do 31 grudnia br. w ramach rządowego programu Mieszkanie plus podpisano porozumienia na budowę blisko 6 tys. mieszkań. Pierwsze w programie Mieszkanie plus, na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, mają powstać już w 2019 r.
• Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie 11 września br.

• Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa.

• Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

• Maksymalny czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Jak wynika z projektu rozporządzenia, maksymalny czynsz miesięczny za 50-metrowe mieszkanie np. w woj. podlaskim wyniesie najmniej w Polsce, bo 485,5 zł z opcją dojścia do własności, a sam najem - 340 zł. Z kolei w woj. małopolskim będzie się to kształtować na poziomie odpowiednio - 569,5 zł z opcją oraz 399 zł za sam wynajem. W woj. wielkopolskim czynsz z ratą wykupu mieszkania wyniesie 565 zł, a za samo wynajmowanie lokator zapłaci 395,5 zł.

Z kolei w woj. pomorskim czynsz z opcją wyniesie 603 zł, a bez - 422 zł. W woj. śląskim miesięcznie za 50-metrowe mieszkanie z możliwością wykupu zapłacimy 548,5 zł, a za sam czynsz - 384 zł. Najdrożej wynajem z opcją dojścia do własności będzie kosztować w woj. mazowieckim - 612 zł, natomiast za sam wynajem lokator zapłaci 428,5 zł.

W całej Polsce ceny zaproponowane w projekcie rozporządzenia, dotyczące kosztu 1 metra kw., są o ok. 3-5 zł wyższe w stolicach miast wojewódzkich niż średnia w całym województwie. Największa różnica w cenie za 1 m kw. jest w woj. mazowieckim. Proponowana w projekcie rozporządzenie średnia za 1 m kw. w tym województwie wynosi 12,24 zł (przy opcji dojścia do własności), natomiast w Warszawie - 19,18 zł.

Podane w projekcie wartości są w przybliżeniu i mogą się trochę zmienić. Ponadto należy do nich doliczyć opłaty licznikowe oraz opłaty za zarządzenie nieruchomością.

Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał już 77 porozumień z samorządami. Miasta, w których samorządy zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie plus z KZN, to: Barwice, Białogard, Biały Bór, Biszcza, Borki, Brzeg, Brzeziny, Chocianów, Chojna, Choszczno, Darłowo, Dąbrowa Tarnowska, Drawsko Pomorskie, Gaworzyce, Giżycko, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Janów Lubelski, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kielce, Kochanowice, Koronowo, Kruszwica, Krynica Morska, Kudowa Zdrój, Kuźnia Raciborska, Legnica, Łomża.

Listy intencyjne podpisano także z samorządami, Łukowa, Mirosławca, Mogilna, Mroczy, Myśliborza, Nakła nad Notecią, Nowej Rudy, Nysy, Ostrowa Lubelskiego, Pcimia, Pełczyc, Pieńska, Polanowa, Połczyna Zdroju, Przemyśla i Radwanic.

Mieszkania w ramach programu zaplanowały także: Radziejów, Sępólno Krajeńskie, Skawina, Sławno, Stary Zamość, Stepnica, Strzegom, Strzelin, Suchań, Szczawno-Zdrój, Szerzyny, Świnoujście, Tarnogród, Tereszpol, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Ustka, Walim, Węgorzyno, Wieliczka, Więcbork, Wolbórz, Wysokie, Zakliczyn, Zduńska Wola, Zgierz, Zgorzelec, Zielona Góra, Żnin.

W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami. W sumie dzięki listom intencyjnym zawartym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) z gminami może powstać ok. 6 tys. mieszkań z programu Mieszkanie plus. Z miastem Łomża i kilkoma mniejszymi gminami uzgadniane są już wstępne umowy spółki celowej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.