PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Nie ma chętnych na dzierżawę MOP-ów przy A4

  • PAP/KDS    14 lipca 2017 - 16:46
Podkarpackie: Nie ma chętnych na dzierżawę MOP-ów przy A4
GDDKiA już kilkakrotnie ogłaszała przetargi na dzierżawę MOP-ów przy A4. Nadal chętnych nie ma (fot. GDDKiA)

Ani jeden oferent nie zgłosił się do przetargu na dzierżawę siedmiu Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przy podkarpackim odcinku autostrady A4.
Przetarg dotyczył dzierżawy MOP-ów: Paszczyna Północ (kategoria III), Paszczyna Południe (kat. II), Łukawiec (kat. II), Pawłosiów (kat. III), Cieszacin (kat. II), Chotyniec (kat. II) i Hruszowice (kat. III).

Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że mimo dwukrotnego przedłużenia terminu składania ofert, żaden podmiot nie zdecydował się ostatecznie na złożenie oferty. "Wkrótce będziemy ogłaszać przetarg po raz kolejny, zmienione na pewno będą zapisy, tak aby zachęcić potencjalnych dzierżawców do złożenia oferty" - zaznaczyła Rarus.

GDDKiA już kilkakrotnie ogłaszała przetargi na dzierżawę MOP-ów przy A4. Ostatni przetarg zakończył się również bez rozstrzygnięcia w połowie ubiegłego roku.

Rarus dodała, że jedynym wydzierżawionym MOP-em przy podkarpackim odcinku A4 jest MOP Palikówka, zlokalizowany na wschód od Rzeszowa. "Umowę dzierżawy na 20 lat podpisano z koncernem Orlen, który wybuduje tu m.in. stacje paliw, obiekty gastronomiczne i noclegowe" - powiedziała.

Aktualnie na podkarpackim odcinku autostrady A4 do użytku oddanych jest osiem par MOP-ów, wśród nich są także te, które objęte są przetargiem. Wszystkie wyposażone są w toalety oraz miejsca parkingowe. Na MOP-ach objętych przetargiem powstać mają dodatkowo m.in. stacje paliwowe, obiekty gastronomiczne oraz hotele. MOP-y zlokalizowane są średnio co ok. 20 km.

MOP-y, które są przy polskich autostradach, dzielą się na trzy kategorie. Pierwsza to miejsca o funkcji wypoczynkowej, gdzie znajdują się tylko m.in. parkingi i sanitariaty. MOP-y kategorii II dodatkowo mają stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe czy punkty informacji turystycznej. Natomiast MOP-y kategorii III mają również obiekty noclegowe.

Autostrada A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów i biegnie do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wynosi ok. 670 km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.