PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Powiat z pomocą województwa zbuduje łącznik z autostradą A4

  • aw/PAP    14 lutego 2018 - 17:02
Podkarpackie: Powiat z pomocą województwa zbuduje łącznik z autostradą A4
Większość zjazdów do i z autostrady A4 łączy się z drogami powiatowymi (fot.PTWP)

Zarząd województwa podkarpackiego przekazał 1,5 mln zł powiatowi dębickiemu na budowę łącznika autostradowego.
  • Uchwałę przekazującą pieniądze powiatowi przyjął zarząd. Zgodę na przekazanie środków musi wyrazić jeszcze sejmik województwa.
  • Jak podkreślił rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, pieniądze mają być przeznaczone na budowę inwestycji pod nazwą "Łącznik Węzeł Zachodni A4-Straszęcin Dębica".

"Jeśli sejmik wyrazi zgodę na przekazanie pieniędzy, to realizacja uchwały nastąpi na podstawie oddzielnego porozumienia, w którym określone zostaną zasady przekazania i rozliczenia dotacji" - dodał rzecznik.

Łącznik ma być gotowy w październiku br. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 17,6 mln zł, z tej kwoty niemal 15 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Jak przypomniał Leyko, to już druga pomoc ze strony samorządu województwa dla powiatu dębickiego. W ub.r. powiat także otrzymał 1,5 mln zł na budowę łącznika od węzła autostrady A4 Dębica Wschód do drogi krajowej nr 4 i drogi wojewódzkiej 985.

Przedsięwzięcie pn. "Budowa łączników do węzłów autostradowych w przebiegu dróg samorządowych" znajduje się w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa podkarpackiego.

Jak podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, większość zjazdów do i z autostrady A4 łączy się z drogami powiatowymi, dlatego to starostwa przyjęły rolę liderów w budowaniu łączników.

"Koszty związane z budową dróg łącznikowych są bardzo duże, co przy skromnych budżetach powiatów i gmin stanowią barierę nie do udźwignięcia. Dlatego wspólnymi siłami próbujemy budować te łączniki" - zaznaczył Ortyl. 

Przypomnijmy, w Ministerstwie Infrastruktury powstaje Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Samorządy czekają na pieniądze, bo sytuacja na lokalnych drogach jest dramatyczna.

- Kilka lat temu oszacowaliśmy, że GDDKiA na drogi krajowe, których jest 5 proc., wydaje więcej niż samorządy na pozostałe drogi, których jest aż 95 proc. To bardzo duża dysproporcja - mówił Krzysztof Iwaniuk, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Terespol.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.