PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy już teraz powinny zdobywać doświadczenie w PPP, inaczej obudzą się w brutalnej rzeczywistości

  • WNP.pl    14 lutego 2018 - 21:13
Samorządy już teraz powinny zdobywać doświadczenie w PPP, inaczej obudzą się w brutalnej rzeczywistości
PPP jest ważnym elementem realizowanej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju fot. Fotolia

Formuła PPP jest trudna w przygotowaniu i realizacji, ale prawidłowo skonstruowana przynosi satysfakcjonujące korzyści ekonomiczne i społeczne. Samorządy, które już dziś nie zaczną zdobywać doświadczeń związanych PPP, za kilka lat obudzą się w brutalnej rzeczywistości bez środków na inwestycje z UE.
Powszechnie przyjęło się, że PPP pokaże w pełni swoje możliwości, gdy wyczerpią się duże środki dla Polski z obecnego budżetu UE.

Bartosz Mysiorski, menedżer ds. rozwoju PPP w kancelarii Dentons, przypomina na łamach portalu wnp.pl, że już dziś można łączyć fundusze unijne z PPP. Są to projekty nazywane mieszanymi (wcześniej hybrydowymi), które w Polsce z powodzeniem wykorzystywano już w sektorach gospodarki odpadami, energetyki czy sportu i rekreacji.

Jednocześnie ekspert podkreślił, że kolejna perspektywa finansowa UE na lata 2020-2027 najpewniej nie będzie tak hojna dla Polski jak obecna. Wiele wskazuje również na to, że zmieni się charakter tych środków - nie będą to dotacje, a raczej pożyczki.

Zwłaszcza dla samorządów będzie to oznaczało potrzebę poszukiwania innych narzędzi do realizacji inwestycji. Naturalną drogą jest PPP, więc już teraz należy zdobywać doświadczenia dotyczące tej formuły.

- Samorządy, które już dziś nie rozpoczną tego procesu, za kilka lat obudzą się w brutalnej rzeczywistości. Takiej, w której środków z UE nie ma, a inwestycje trzeba, często pod dużą presja społeczną, realizować - mówi Bartosz Mysiorski.

Czytaj więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.