PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Podkarpaciu 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 16:55
Na Podkarpaciu 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
Uchwała przygotowana przez zarząd województwa została przyjęta przez aklamację (fot.sejmikpodkarpackie.pl)

Radni sejmiku województwa podkarpackiego ustanowili rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Uchwała przygotowana przez zarząd województwa została przyjęta przez aklamację. W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin tego wieloletniego ordynariusza diecezji przemyskiej.
W przyjętej uchwale napisano, że arcybiskup Tokarczuk "swoją niezwykłą osobowością, wiarą, determinacją i świadomością misji wywierał istotny wpływ na życie regionu oraz całej Ojczyzny".

"Dedykowanie roku 2018 Ignacemu Tokarczukowi wiąże się z przypadającą wówczas 100. rocznicą urodzin arcybiskupa, który przez wiele dekad jako ordynariusz archidiecezji przemyskiej był duchowym przywódcą mieszkańców Podkarpacia i ich zmagań z komunistycznym systemem" - czytamy w uchwale.

W ocenie radnych przyjęte w czwartek stanowisko jest wyrazem hołdu dla dokonań arcybiskupa Tokarczuka i jego niezłomnej postawy. "Jednocześnie jest troską o obecne i przyszłe pokolenia regionu, które mogą i powinny czerpać z ideowego bogactwa jego testamentu" - można przeczytać w uchwale.

Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował we Lwowie. Tam 21 czerwca 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie. Potem był wikariuszem w Złotnikach k. Podhajec. W 1944 r. UPA wydała na niego wyrok śmierci. Dzięki ostrzeżeniu udało mu się zbiec do Lwowa. Po wojnie znalazł się w Katowicach.

W 1947 r. podjął studia na KUL, które zakończył doktoratem z filozofii. Od 1952 do 1962 r. wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie; wtedy był m.in. duszpasterzem akademickim. Od 1962 do 1965 r. pracował jako adiunkt na Wydziale Teologii KUL.

W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

W latach swej posługi biskupiej uważany był przez władze PRL za jednego z głównych wrogów ustroju. Zasłynął przede wszystkim z odważnych wystąpień z przeciwstawiania się zakłamaniu i stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa.

Mimo braku zgody władz stworzył w swojej diecezji przeszło 220 nowych parafii, wybudował ponad 430 kościołów i kaplic. Znany był m.in. ze wspierania rozmaitych inicjatyw społecznych, w tym NSZZ "Solidarność". Stawał w obronie prześladowanych z powodów ideologicznych i politycznych.

Był m.in. członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski, członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Budowy Kościołów, a w latach 1967-1989 - członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. Ze względu na swe bezkompromisowe działania był bezwzględnie inwigilowany i szykanowany przez władze komunistyczne i służbę bezpieczeństwa.

Papież Jan Paweł II w czasie wizyty w diecezji przemyskiej 2 czerwca 1991 r. wyniósł go do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu.

Jest autorem licznych artykułów i publikacji. Otrzymał też honorowe obywatelstwa wielu miast. 3 maja 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem państwowym RP. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.