PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno. Powstanie Centrum Symulacji Medycznej

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 15:23
Krosno. Powstanie Centrum Symulacji Medycznej
Otwarcie Centrum zaplanowano na październik 2018. (fot.shutterstock.com)

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie powstanie Centrum Symulacji Medycznej powstanie. Inwestycja finansowana m.in. z pieniędzy unijnych ma zapewnić studentom lepsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy.
  • Dzięki inwestycji studenci pielęgniarstwa będą się kształcić na specjalnych symulatorach naśladujących człowieka i jego parametry.
  • PWSZ otrzymała na ten cel prawie 2,5 mln zł dofinansowania ze środków UE.
  • Otwarcie Centrum zaplanowano na październik 2018. 

Symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej. Wykorzystuje on wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne do prowadzenia zajęć dydaktycznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do realistycznych.

W ramach projektu zostaną kupione specjalne symulatory, które wiernie naśladują człowieka i jego parametry. Mogą np. realistycznie kaszleć, wymiotować sztuczną treścią pokarmową, krwawić sztuczną krwią, pocić się, czy też zmienić szerokość źrenicy oka pod wpływem działania światła.

Z symulatorów studenci pielęgniarstwa krośnieńskiej uczelni oraz kadra naukowo-dydaktyczna będą mogli korzystać od nowego roku akademickiego. - Nauczyciel może konstruować różne scenariusze, które będą uczyć studenta poprawnego działania np. w przypadku pacjenta z krwawieniem podpajęczynówkowym, pacjenta z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy, czy pacjenta z tamponadą serca - wymieniała dr n. med. Renata Rabiasz, szefowa Instytutu Zdrowia i Gospodarki PWSZ w Krośnie.

Czytaj więcej: Koszty opieki medycznej coraz większe. Po kieszeni dostaną także pacjenci

Ważnym aspektem edukacji jest to, że studenci będą mogli praktycznie wykonywać różne procedury inwazyjne na "pacjencie", jednocześnie popełniając błędy i widząc ich konsekwencje, ale w warunkach symulowanych. Po zakończeniu zajęć działania wykonywane przez studentów, ich tok pracy będą omawiane, analizowane, co pozwoli im uzmysłowić, jakie błędy popełnili i umożliwi ich skorygowanie w trakcie kolejnych scenariuszy.

Rabiasz podkreśliła, że nauczanie metodą symulacji medycznej, poprzez ciągłe powtarzanie praktycznych umiejętności oraz ich ocenę i analizę, wpłynie pozytywnie na lepsze przygotowanie do wykonywania zawodu pielęgniarki czy pielęgniarza, a to z kolei wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pacjenta.

- Wdrażana metoda nauczania pomoże wzmocnić kompetencje, które stanowić będą o konkurencyjności absolwentów PWSZ w Krośnie w zakresie bezpieczeństwa i profesjonalizmu wykonywanych usług medycznych - dodała szefowa Instytutu Zdrowia i Gospodarki.

W ramach projektu, którego realizacja potrwa do 31 lipca 2010 roku, oprócz uruchomienia Centrum i zakupu wyposażenia niezbędnego do jego funkcjonowania, zostanie opracowany podręcznik z zakresu symulacji medycznej, zorganizowane sympozjum w zakresie symulacji medycznej oraz wdrożony program standaryzowanych pacjentów.

Otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej planowane jest na październik 2018, dzięki czemu przyjęci na studia będą mogli rozpocząć kształcenie w nowo wyremontowanych i wyposażonych laboratoriach symulacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.