PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Ratownicy medyczni z nowymi karetkami i specjalistycznym sprzętem

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 15:49
Podkarpackie: Ratownicy medyczni z nowymi karetkami i specjalistycznym sprzętem
Karetki i sprzęt trafiły do pięciu zespołów ratownictwa medycznego z Podkarpacia. (fot.rzeszow.uw.gov.pl)

6,5 mln zł to łączna wartość 13 ambulansów i 13 urządzeń do kompresji klatki piersiowej, które trafiły w poniedziałek (5.02) do zespołów ratownictwa medycznego z woj. podkarpackiego.
  • Jak mówiła w poniedziałek wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystego przekazania sprzętu, karetki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, w tym dodatkowo w aparaty do kompresji klatki piersiowej, czyli do wykonywania czynności związanych z podtrzymywaniem życia.
  • 6,5 mln zł na zakup ambulansów i sprzętu udało się wygospodarować z budżetu wojewody podkarpackiego w ubiegłym roku dzięki oszczędnościom.  

- Chcemy, ażeby system państwowego ratownictwa medycznego działający na Podkarpaciu mógł sprawnie realizować zadania związane z podtrzymywaniem życia w sytuacjach zagrożenia - podkreśliła wojewoda.

Przekazane ambulanse i urządzenia kupiono pod koniec 2017 roku. Pozwolą zapewnić właściwy standard i wysoki poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych przez podstawowe, dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego. - Ufamy, że te zakupy przyczynią się do poprawy warunków pracy ratowników, ale także w znaczący sposób wpłyną na realizację zadań państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie - dodała Leniart.

Ratownicy medyczni obecni podczas uroczystego przekazania podkreślali w rozmowie z dziennikarzami, że na wyposażeniu ambulansów jest sprzęt najnowszej generacji niezbędny do ratowania życia ludzkiego, w tym m.in. defibrylator z możliwością transmisji danych, respirator, urządzenia do transportowania pacjenta (nosze podbierakowe, deska ortopedyczna, krzesełko kardiologiczne), a także dodatkowo sprzęt do uciskania klatki piersiowej, czyli nowo zakupione urządzenia do kompresji klatki piersiowej, wykorzystywany przy nagłym zatrzymaniu krążenia i zastępuje ludzkie ręce.

Czytaj więcej: Nowe Miasto. Szpital powiatowy zyskał trzy nowe pracownie

Wojewoda wyjaśniła, że 6,5 mln zł na zakup ambulansów i sprzętu udało się wygospodarować z budżetu wojewody podkarpackiego w ubiegłym roku dzięki oszczędnościom. - Pozwoliło to na wymianę co szóstej karetki, która działa w ramach systemu państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie - zaznaczyła wojewoda.

Dzięki dotacjom po 1,5 mln zł po trzy nowe karetki z pełnym wyposażeniem oraz po trzy urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Również trzy nowe ambulanse z wyposażeniem i dwa urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej doposażyły Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu w Mielcu. Koszt zakupu to niecałe 1,5 mln zł.

Z kolei Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu, dzięki dotacji w wysokości nieco ponad milion zł wzbogacił się o dwa ambulanse z wyposażeniem i trzy urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej, a Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku - o dwa wyposażone ambulanse i dwa urządzenia do automatycznej kompresji klatki. Koszt zakupu to milion zł.

Wojewoda poinformowała jednocześnie, że oprócz tych 13 ambulansów zakupionych ze środków wojewody, z rezerwy ogólnej premiera zostało przeznaczonych ponad 744 tys. na zakup dwóch kolejnych karetek, które trafiły do Kolbuszowej i Leżajska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.