PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Onkologii i zakup akceleratora ze środków UE

  • PAP/JS    5 lutego 2018 - 21:32
Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Onkologii i zakup akceleratora ze środków UE
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w woj. podkarpackim obecnie jest siedem akceleratorów, a zgodnie z Mapą Potrzeb Zdrowotnych powinno ich być 10 (fot. rzeszow.uw.gov.pl)

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim (KSW) nr 1 w Rzeszowie zostanie rozbudowane Podkarpackie Centrum Onkologii oraz zakupiony akcelerator z wyposażeniem. Projekt, którego wartość to ponad 23,8 mln zł otrzyma prawie 22 mln zł dofinansowania ze środków UE.
  • Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w woj. podkarpackim obecnie jest siedem akceleratorów, a zgodnie z Mapą Potrzeb Zdrowotnych powinno ich być 10.
  • Pod względem liczby osób przypadających na 1 akcelerator, woj. podkarpackie znajdowało się na 14. miejscu w Polsce.
  • Zaznaczyła jednocześnie, że "z przykrością trzeba powiedzieć, że szacuje się wzrost liczby zachorowań wśród mieszkańców Polski i Podkarpacia na choroby nowotworowe".

Umowę o dofinansowanie projektu "Rozbudowa, budowa, zakup akceleratora z wyposażeniem oraz wymiana akceleratora z adaptacją pomieszczenia w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie" podpisali wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie Witold Wiśniewski.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2018 roku.

Jak poinformował na konferencji prasowej dyr. Wiśniewski w ramach inwestycji zostanie wybudowany czwarty bunkier do naświetlań (o grubości ścian wynoszącej 2 metry), gdzie znajdzie się pracownia symulatora i czwarty akcelerator, także kupiony w ramach projektu. Będzie tam także miejsce na urządzenie typu PET (które skanuje cały organizm i wykrywa zmiany nowotworowe).

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w woj. podkarpackim obecnie jest siedem akceleratorów, a zgodnie z Mapą Potrzeb Zdrowotnych powinno ich być 10. Jak dodała, według różnych wskazań jeden akcelerator powinien przypadać na 250 tys. lub 180 tys. ludzi.

"W przypadku woj. podkarpackiego na jeden akcelerator przypada 355 tys. ludności. Myślę, że te statystyki wyraźnie wskazują jak bardzo potrzebna i ważna jest to inwestycja, która może być w najbliższym czasie na terenie naszego województwa zrealizowana dzięki przychylności ministerstwa i skuteczności szpitala i władz samorządu wojewódzkiego" - zaznaczyła Leniart.

Wśród korzyści uzyskanych z realizacji przedsięwzięcia wojewoda wymieniła m.in. wzrost skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych, szybszy powrót pacjentów do normalnego funkcjonowania, skrócenie czasu oczekiwania na radioterapię, poprawa komfortu życia pacjentów, w tym również m.in. osób z niepełnosprawnościami, seniorów, a także kadry medycznej.

Zaznaczyła jednocześnie, że "z przykrością trzeba powiedzieć, że szacuje się wzrost liczby zachorowań wśród mieszkańców Polski i Podkarpacia na choroby nowotworowe".

Z materiałów przekazanych przez rzeczniczkę wojewody podkarpackiego wynika, że według analiz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z lutego 2016 r. w najbliższych pięciu latach liczba pacjentów onkologicznych wzrośnie aż o 15 proc., a w perspektywie 10 lat ten wzrost będzie wynosił już 28 proc.(uwzględniając wyłącznie procesy demograficzne szacuje się, że w okresie 2016-2029 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie z poziomu 9,5 tys. do 11,6 tys.). Pod względem dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków województwo podkarpackie jest na trzecim miejscu w Polsce.

Jak wynika z Mapy Potrzeb Zdrowotnych dla Polski w zakresie onkologii, nowotwory złośliwe są drugą, co do częstości, przyczyną zgonów mieszkańców woj. podkarpackiego, podobnie jak i wszystkich pozostałych województw.

Pod względem liczby osób przypadających na 1 akcelerator, woj. podkarpackie znajdowało się na 14. miejscu w Polsce.

"Zakup akceleratora na pewno poprawi dostępność do szybkiej diagnostyki, czyli wpisuje się w ten program, o którym mówił pan premier Mateusz Morawiecki. Również pan minister (Łukasz) Szumowski kładzie duży nacisk na wzmacnianie ośrodków onkologicznych nie tylko w centralnej Polsce (…), ale przede wszystkim też w miastach wojewódzkich, aby tam ta dostępność do świadczeń onkologicznych była jak największa" - mówiła sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko.

Podkreśliła, że "województwo podkarpackie jest jednym z niewielu województw, które tak skutecznie aplikują o środki unijne".

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie z radioterapii korzysta rocznie ok. 1,3 tys. pacjentów, a do roku 2025 liczba ta - według prognoz - jeszcze się zwiększy.

Projekt otrzyma dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.