PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów. Akt oskarżenia ws. oszustwa w starostwie powiatowym w Ropczycach

  • pt/pap    29 grudnia 2017 - 16:38
Rzeszów. Akt oskarżenia ws. oszustwa w starostwie powiatowym w Ropczycach

Prokuratura nadal prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstw przez innych funkcjonariuszy publicznych w starostwie (fot.wikipedia)

Etatowy członek zarządu starostwa powiatowego w Ropczycach (Podkarpackie) Dorota S. odpowie za oszustwo i wyłudzenie pieniędzy na szkodę starostwa oraz tworzenie fikcyjnej dokumentacji. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.
Akt oskarżenia w tej sprawie został w piątek skierowany do Sądu Rejonowego w Ropczycach. Razem z nią oskarżono też przedsiębiorcę, która wykonała usługę oraz b. kierowcę starostwa.

Jak wyjaśnił prok. Rafał Teluk, naczelnik Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, Dorota S., która nadzorowała wydział dróg w starostwie w Ropczycach, stworzyła zamówienie na usługę nasadzenia ozdobnych drzew i krzewów w powiecie.

"Jednak kontrakt ten powstał nie przed złożeniem zamówienia, a już w trakcie jego wykonywania" - dodał prok. Teluk.

Usługę nasadzeń wykonała przedsiębiorca z Ropczyc Jadwiga R. Otrzymała ona za to prawie 50 tys. zł. Na tyle ostatecznie usługę wyceniono w opracowanym przez Dorotę S. kontrakcie (wcześniej podana cena była niższa o 5 tys. zł).

Prokurator dodał, że biegły ocenił ostateczną wycenę o co najmniej 20 tys. zł za wysoką biorąc pod uwagę użyte materiały i wykonane prace.

Stworzone przez Dorotę S. zamówienie usługi było tak opracowane, by wykonująca zadanie firma Jadwigi R. w dokumentach okazała się najlepsza, a jej oferta najkorzystniejsza dla starostwa.

W tym celu stworzona została też fikcyjna kontroferta, opiewająca na kwotę przewyższającą ofertę Jadwigi R. o około 200 zł. Tę kontrofertę przygotowali wspólnie Damian Cz., główny inspektor wydziału dróg w starostwie w Ropczycach, i inny przedsiębiorca Wacław K.

Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia, które potwierdziły ustalenia prokuratury. Wyrazili oni chęć dobrowolnego poddania się karze. Wnioski w tej sprawie zostały wysłane do sądu; w lutym ma się odbyć posiedzenie.

Prokuratura zarzuciła Dorocie S. także oszustwo na szkodę starostwa. Kobieta miała bowiem wyłudzić od pracodawcy pieniądze za rzekome wyżywienie podczas służbowych podróży na Ukrainę, twierdząc, że wyżywienia nie było w ofercie i musiała sama o nie zadbać, podczas gdy w rzeczywistości pobyt na Ukrainie zapewniał kompletną ofertę noclegu z wyżywieniem.

Ponadto miała też, będąc zawieszoną w obowiązkach i na zwolnieniu lekarskim, pojechać służbowym samochodem w prywatnej sprawie. Podrobiła też podpisy 13 osób na liście zwycięzców w turnieju szachowym, którego sama była organizatorką. Podpisy te dokumentowały odbiór nagród.

Razem z nią oskarżono też Jadwigę R. która wykonała usługę nasadzeń drzew i krzewów przed otrzymaniem zamówienia. Jej prokuratura zarzuciła współudział w tworzeniu fikcyjnej oferty i przyjęcie 50 tys. zł nienależnej zapłaty.

Kolejnym oskarżonym jest były kierowca w starostwie, a obecnie tamtejszy pracownik administracyjny Jan R. który odpowie za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji i wyłudzenie około 400 zł za rzekome wyżywienie podczas wizyty na Ukrainie.

Dorota S. początkowo przyznała się do zarzucanych jej czynów, później się z tego wycofała i odmówiła składania wyjaśnień. Za zarzucane jej przestępstwa grozi do 10 lat więzienia. Pozostali oskarżeni się nie przyznali. Im grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo dot. nieprawidłowości w starostwie powiatowym w Ropczycach zostało wszczęte po zawiadomieniu wicestarosty, który zgłosił się w tej do organów ścigania.

Prokuratura nadal prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstw przez innych funkcjonariuszy publicznych w starostwie.

Prok. Teluk dodał, że wobec Doroty S. toczy się już postępowanie sądowe z oskarżenia prokuratury w Dębicy dotyczące sfałszowania dokumentów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • czytelnik, 2018-01-02 11:08:37

    Pani Dorota S. nie może zostać skazana przed końcem kadencji samorządu bo wtedy PiS straciłby władzę