PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowcy z PiS też będą manifestować?

 • Piotr Toborek    16 marca 2017 - 20:29
Samorządowcy z PiS też będą manifestować?
Premier Beata Szydło na spotkaniu z samorządowcami Podkarpacia, gdzie PiS ma najwięcej przedstawicieli we władzach lokalnych (fot.rzeszow.uw.gov.pl)

Dwukadencyjność i inne zmiany w samorządzie są potrzebne - twierdzą wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości przedstawiciele władz lokalnych i zapowiadają, że ich głos w debacie o sytuacji polskiego samorządu będzie mocniejszy.
• Opozycja protestuje, ponieważ obawia się ograniczenia kadencji, to walka o stołki – uważa prezydent Stalowej Woli.

• Zdaniem Kazimierza Koprowskiego, przewodniczącego rady miejskiej w Tarnowie, rolą opozycji jest protestowanie: – Dobrze jednak, by były to protesty merytoryczne – mówi.

• Starosta strzyżowski oczekuje, że partia lub rząd zorganizuje debaty, gdzie samorządowcy z PiS też będą mogli akcentować stanowisko.

– Te wszystkie protesty wyrządzają tylko samorządności krzywdę – mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który uważa, że u ich podstaw leży lęk przed wprowadzaniem przez rząd ograniczenia kadencji w samorządach gminnych.

– Te wszystkie piękne postulaty, które słyszymy, na końcu sprowadzają się do prób zablokowania ograniczenia kadencji – mówi Nadbereżny. – Ja bym to podsumował jako obronę stołków.

A zdaniem prezydenta Stalowej Woli, Prawo i Sprawiedliwość ma obowiązek wprowadzić ograniczenie kadencji:  – To była jedna z obietnic w kampanii wyborczej i rząd jest zobowiązany wobec wyborców, żeby się z niej wywiązał. Tak postępuje odpowiedzialna partia. Także sondaże pokazują, że mieszkańcy są za takimi ograniczeniami w samorządach – dodaje prezydent.

Zdaniem Lucjusza Nadbereżnego, gdyby chodziło o dobro samorządów, opozycja zachowywałaby się inaczej:

– Kiedyś była taka akcja pod nazwą „Stawka większa niż 8 mld” i to były merytoryczne działania, które pokazywały rzeczywiście problemy gmin i powiatów, dzisiaj chodzi tylko o politykę – mówi.

Spytany, czy samorządowcy związani z Prawem i Sprawiedliwością będą manifestować swoje stanowisko, odpowiada: – Jestem przekonany, że późniejszą wiosną odbędą się spotkania bądź konferencje poświęcone kwestii ustroju samorządowego, ale również sprawom finansowym, oświatowym czy gospodarce komunalnej.

Jak dodaje, problemów jest wiele i jest o czym rozmawiać. – Co do sporów, to uważam, że oceniać, dyskutować i krytykować można, gdy istnieje projekt, a dzisiaj histeryzuje się, podburza struktury samorządu, wprowadza stan zagrożenia, a projektu np. w sprawie kadencyjności nie ma. Częściej o tym, co w nim będzie, mówi opozycja niż strona rządowa.

Robert Godek, starosta strzyżowski, zgadza się, że głos samorządowców popierających działania rządu powinien być lepiej słyszalny.

– Ja staram się prowadzić swoje działania w korporacji samorządowej, czyli Związku Powiatów Polskich, gdzie większość mają przedstawiciele PSL, ale nasz głos jakoś tam się jednak przebija – mówi i dodaje: – Zgadza się jednak, że powinno się zorganizować takie spotkanie, gdzie „samorządowcy merytorycznie rozmawialiby o problemach”, a tych – jak podkreśla – jest wiele.

– Próbowałem nawet coś takiego zorganizować na własnym terenie, ale wiadomo, że pracy jest wiele i ciężko znaleźć czas, żeby na takim spotkaniu mogła się pojawić większa liczba samorządowców związanych z PiS-em, a żeby to miało sens, musi mieć większą skalę – dodaje starosta.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • bezpartyjny samorządowiec, 2017-03-24 12:43:48

  Tutaj nie chodzi o kadencyjność !! Chodzi o możliwość kandydowania TYLKO z list partii politycznych !! PiS = PZPR chce zawładnąć wszystkimi dziedzinami życia Polaków
 • adam, 2017-03-18 10:13:08

  gwizdac...na Ciemnote z Maryjami w tle gwizd to naturalna reakcja
 • Wójt, 2017-03-17 22:12:18

  Na tym zdięciu są samorządowcy nie tylko z PIS-u