PARTNER PORTALU
  • BGK

Unikalne oprogramowanie dla niesłyszących w UM w Rzeszowie

  • PAP/EM    9 lutego 2017 - 14:21
Unikalne oprogramowanie dla niesłyszących w UM w Rzeszowie
W programie jest zbiór gotowych pytań, odpowiedzi czy poleceń (fot. rzeszow.pl)

Osoby niesłyszące mogą załatwić różne sprawy w Urzędzie Miasta Rzeszowa bez udziału tłumacza języka migowego dzięki specjalnemu systemowi. Jest to unikalne oprogramowanie w skali Europy – zapewniają twórcy.
Osoby niesłyszące mogą z wykorzystaniem nowego systemu np. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, czy odebrać gotowy już dokument.

Na specjalnym stanowisku zainstalowano kamerę, która odczytuje to, co "miga" niesłyszący petent, i pokazuje jego wypowiedzi w formie zapisanych zdań na ekranie przed urzędnikiem. Z kolei prośby czy polecenia pracownika urzędu są pokazywane na ekranie przed petentem jako zapisane zdania.

System pomoże też w wypełnieniu różnych dokumentów. "Każdy niekiedy ma problem z wypełnieniem druków urzędowych. Gdy taki problem pojawi się przed osobą niesłyszącą, na jego ekranie pojawi się tłumacz języka migowego, który wyjaśni, jak wypełnić poszczególne rubryki" - pokazywał w czwartek na konferencji prasowej prezentującej system dyr. Biura Obsługi Informatycznej UM Rzeszowa Lesław Bańdur.

Zapewnił też, że system nie pomyli się nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu jednocześnie z niesłyszącą osobą będą się też znajdowali inni ludzie, którzy w czasie rozmowy będą gestykulować rękoma. "Ułatwi to prosty zabieg, jakim jest ustawienie krzesła w konkretnym miejscu. Kamera jest nakierowana właśnie na ten punkt. Ponadto dzięki pozycji siedzącej eliminujemy problem wynikający z różnicy wzrostu u poszczególnych osób, a dodatkowo siedząc petenci czują się komfortowo" - mówił Bańdur.

W programie jest zbiór gotowych pytań, odpowiedzi czy poleceń. System będzie też podpowiadał pewne rozwiązania w sytuacji, gdy podczas konwersacji wyświetlanej na ekranach pojawią się inne problemy.

"Przełamujemy bariery głuchoniemych, którzy często boją się przyjść do urzędu i załatwić swoje sprawy. Ale i nasi pracownicy uczą się właściwego podejścia do osób w tym wypadku niesłyszących" - mówił Bańdur. Zapewnił, że wdrażane oprogramowanie jest unikalne w skali Europy.

Na razie system opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej (PRz) został zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich UM, ale docelowo ma on objąć też inne wydziały. System jest nadal udoskonalany. Prace mają potrwać do czerwca, a od lipca oprogramowanie ma zostać udostępnione w internecie, co pozwoli na wypełnianie formularzy np. w domu.

Współtwórca oprogramowania prof. Marian Wysocki kier. Katedry Informatyki i Automatyki PRz powiedział, że na razie w systemie wykorzystano PJM (Polski Język Migowy). Później ma zostać zainstalowany także SJM. Niewykluczone są także ułatwienia na osób czytających w ruchu warg.

"Cały czas się rozwijamy, uczymy. System obecnie jest wdrażany. Sprawdzamy w praktyce, jak go można jeszcze udoskonalić. Na razie zrobiliśmy pierwszy krok, aby móc zrobić kolejne" - mówił prof. Wysocki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.