PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku

  • PAP/JS    14 lutego 2018 - 19:50
Jerzy Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku
Kwieciński zaznaczył, że brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodowało podnoszenie cen gruntów (fot. pixabay.com)

Specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że założenia dotyczące specustawy zostały przyjęte podczas środowego (14 lutego) posiedzenia Rady Mieszkalnictwa.
Jak tłumaczył Kwieciński "specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy".

Jak wskazał minister obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. "Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku do roku" - dodał.

Podkreślił, że rząd chce, by projekt ustawy przeszedł całą ścieżkę legislacyjną i by został zatwierdzony jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Jak powiedział minister, kluczowym działaniem wynikającym ze specustawy jest "skrócenie tego okresu tak, żeby proces (odrolnienia - red.) uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok".

Wskazał, że w miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z odrolnieniem tych terenów. "Chcemy sprawić, aby te tereny, które znajdują się w miastach, a nawet często w sąsiadujących z miastami gminach, a mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym tym aktem odrolnić" - powiedział.

Kwieciński zaznaczył, że brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodowało podnoszenie cen gruntów. "Mamy z tym do czynienia w całym kraju" - zauważył. Podkreślił, że ten problem jest najbardziej widoczny na warszawskim rynku.

Dodał, że w zakresie odrolnienia "konieczna jest współpraca z samorządami podobnie jak przy specustawach kolejowych, czy drogowych". Mówił, że "decyzje lokalizacyjne, które są tutaj kluczowe, będą wydawane przez wojewodów".

"Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów, które są bardzo istotne w tym obszarze działania państwa. Te pozytywne decyzje będą uzależnione od pozytywnej opinii samorządów, a konkretnie od rad gmin. Każda taka decyzja będzie mogła być zablokowana przez radę, która będzie miała na bazie tej specustawy, prawo veta" - podsumował.

"Zakładamy, że cały ten nasz program (Mieszkanie plus - red.), to będzie nie tylko program dostarczenia mieszkań dla potrzebujących (...), ale będzie napędzał polską gospodarkę" - podkreślił Kwieciński dodając, że "będzie to duży program inwestycyjny, który może zmobilizować na inwestycje do 2030 roku ok. 200 mld zł".

"To może być potężne koło zamachowe dla naszej gospodarki" - mówił.

Minister powiedział, że Mieszkanie plus to "program ważny społecznie". "Brakuje od 1 mln do 2 mln mieszkań w naszym kraju" - wskazał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • AntoniCaracal, 2018-03-20 21:25:46

    Zobaczymy co z tego teraz będzie... Ale jaki sens mają grunty rolne na terenie miasta ? Po co to komu potrzebne ? W moim przekonaniu w granicach miasta wszystkie grunty rolne winny zostać z urzędu przekwalifikowane na BUDOWLANE ! A kto chce na tych nowych gruntach budowlanych uprawiać marchewkę,... to jego prywatna sprawa ! Kuriozum Nr 1: W Gdańsku w/g MPZP nr 2402, na Wyspie Sobieszewskiej, na gruntach rolnych można budować na siedlisku, którego powierzchnia to min. 1ha (10 000m2) ... Jaki sens ma taka inwestycja? Dla kogo stworzono taki MPZP ! Kuriozum Nr 2: taki grunt siedliskowy może kupić tylko miejscowy rolnik ... Kompletna bzdura !  rozwiń