PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni przyjęli budżet regionu na 2018 rok

  • pt/pap    28 grudnia 2017 - 20:48
Radni przyjęli budżet regionu na 2018 rok
W przyjętym budżecie na 2018 rok zapisano dochody w wysokości niemal 1,5 mld zł; wydatki zaś to prawie 1,6 mld zł. (fot. YouTube)

W czwartek, 28 grudnia na sesji sejmiku radni województwa podkarpackiego przyjęli budżet regionu na 2018 rok. Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych, przeciw było 4, natomiast 5 radnych wstrzymało się od głosu.
Debata nad szczegółami budżetu odbyła się na listopadowej sesji sejmiku. Mimo tego czwartkowe głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata, która tym razem dotyczyła poprawek do budżetu, które nie zostały uwzględnione przez zarząd regionu.

Zarząd uwzględnił jedynie cztery wnioski dotyczące budżetu i zgłosił je jako autopoprawki. Wśród nich był wniosek dotyczący zwiększenia o 10 tys. zł kwoty na szkolenia w dziedzinie rozwoju przemysłu rolnego. Zarząd zgodził się również na zwiększenie o 50 tys. zł kwoty na promocję produktów tradycyjnych.

Radni odrzucili w głosowaniu kilkanaście wniosków, które zgłosili radni klubów opozycyjnych. Jeden z nich dotyczył m.in. przekazania 1 mln zł dla powiatu dębickiego na budowę szkoły specjalnej dla dzieci niepełnosprawnych. Inny wniosek dotyczył przekazania 500 tys. zł na program "Przyjazna remiza" dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Podkarpacia.

W przyjętym budżecie na 2018 rok zapisano dochody w wysokości niemal 1,5 mld zł; wydatki zaś to prawie 1,6 mld zł. Na inwestycje przeznaczono ponad 900 mln zł. Natomiast deficyt budżetowy zaplanowano na ponad 101 mln zł.

Przyszłoroczne dochody budżetu mają być ponad 230 mln zł wyższe niż w roku 2017. Większe o ok. 270 mln zł będą też wydatki. Zarząd regionu przeznaczył na inwestycje 907 mln zł, co stanowi 57 proc. wszystkich wydatków, to o 174 mln zł więcej niż w tym roku.

Inwestycje na drogach wojewódzkich stanowią ponad 66 proc. wszystkich inwestycji zapisanych w budżecie.

W projekcie budżetu zaplanowano deficyt w wysokości ponad 101 mln zł, który finansowany będzie m.in. kredytem lub pożyczką długoterminową i wolnymi środkami po rozliczeniu budżetów z lat ubiegłych. W 2018 roku zaplanowano również spłatę rat kredytów, pożyczek oraz wykup obligacji na łączną kwotę 33,6 mln zł.

W 33-osobowym Sejmiku Podkarpackim 19 radnych należy do klubu PiS, 9 do klubu PSL, 4 do klubu PO i 1 radny jest niezrzeszony. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.