PARTNER PORTALU
  • BGK

Meldunek przez internet, z którego nikt nie skorzysta

  • Portal Samorządowy (JP)    17 stycznia 2018 - 10:14
Meldunek przez internet, z którego nikt nie skorzysta
Polacy nie widzą potrzeby meldowania się. Fot. PTWP

1 stycznia weszła w życie nowela ustawy o ewidencji ludności, która pozwala na spełnienie obowiązku meldunkowego przez internet. Obowiązek i tak nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w związku z czym w ogromnej większości przypadków jest po prostu ignorowany.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom obowiązek meldunkowy będzie utrzymany. To efekt rządowej ustawy, którą 5 grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą meldunek przez internet od 2018 r.

Władze tłumaczą to m.in. koniecznością gromadzenia informacji potrzebnych samorządom i względami bezpieczeństwa. Trudno jednak przypuszczać, że Polacy zaczną chętnie aktualizować i zgłaszać miejsce swojego zamieszkania. Dane GUS-u sugerują, że w ostatnich latach obowiązek meldunkowy był mocno lekceważony.

Obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony już 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy o ewidencji ludności z 24 września 2010 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1427). Termin zniesienia wspomnianego obowiązku został przesunięty na 1 stycznia 2018 r. Ostatnie decyzje rządu sugerują, że formularze meldunkowe jednak pozostaną w użyciu do końca bieżącej dekady. Mamy zatem do czynienia z utrzymaniem obowiązku, którego lekceważenie nie powoduje żadnych sankcji dla obywatela.

Od lat 70-tych art. 147 kodeksu wykroczeń przewidywał karę ograniczenia wolności, grzywny lub nagany za niedokonanie meldunku. Przepisy obligowały do zameldowania się w danej miejscowości najpóźniej przed upływem czwartej doby od dnia przybycia. Ustawa z 2010 r. daje obywatelowi 30 dni na dokonanie meldunku w miejscu stałego lub czasowego pobytu. Najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego, obywatel powinien też zgłosić wyjazd zagraniczny z zamiarem stałego pobytu lub wyjazd zagraniczny bez zamiaru stałego pobytu, ale trwający dłużej niż 6 miesięcy.

- Obecne przepisy dotyczące czasu na dokonanie meldunku na szczęście są o wiele mniej restrykcyjne niż regulacje z 1974 r. - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Pomimo tej liberalizacji Polacy nie widzą potrzeby meldowania się. Potwierdzają to m.in. dane GUS-u - ze względu na niechęć polskich emigrantów do zgłaszania wyjazdu, GUS musi szacować wielkość emigracji na podstawie różnych źródeł (m.in. danych z państw członkowskich UE).

 

Pod koniec 2016 r. liczba polskich emigrantów na pobyt czasowy wynosiła około 2,5 mln. Przy czym formalności dopełniało nie więcej niż 32 tysiące osób rocznie. Sam GUS przyznaje, że częste są przypadki osób, które pomimo długoletniego pobytu poza granicami Polski, nie zrezygnowały z krajowego meldunku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Paweł Dudka, 2018-01-17 21:31:43

    Obowiązek meldunkowy bez żadnych sankcji karnych jest wolną wolą obywatela a nie obowiązkiem. Jak można go sankcjonować nie mając do tego żadnego instrumentu prawnego?