PARTNER PORTALU
  • BGK

600 wojów i rzemieślników przybędzie do Karpackiej Troi

  • PAP/GP    10 sierpnia 2017 - 10:55
600 wojów i rzemieślników przybędzie do Karpackiej Troi
Festiwal średniowieczny ma sprawić, że każdy, kto w weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjechał bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych Polski. (fot.:pixabay.com)

Blisko 600 wojów i rzemieślników z Polski i zagranicy spotka się w najbliższy weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Rekonstruktorzy przypomną życie ludzi w początkach epoki brązu i we wczesnym średniowieczu.
• Na karpacki festiwal miecza i tarczy przybędzie też dużo gości zagranicznych.

• Rycerze nie będą jedyną atrakcją lokalnego festynu średniowiecznego. W trakcie festiwalu będzie można zwiedzić obóz wojów, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy wziąć udział w zapomnianych już grach i zabawach.

 

W Trzcinicy odbędzie się 7. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza"; skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

- W tegorocznym festiwalu udział wezmą rekonstruktorzy m.in. z Polski, Białorusi, Czech, Ukrainy, Rosji i Słowacji. Dzięki inscenizacjom zobaczyć będzie można codzienne życie naszych przodków - powiedział w czwartek (10 sierpnia) dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Gancarski.

Zaplanowano m.in. turnieje łucznicze, na najsprawniejszego woja, konkurs na najbardziej gospodarną białogłowę, pokazy barwienia tkanin, czy odlewania wyrobów z brązu. Odwiedzający skansen obejrzą także widowisko historyczne inspirowane życiem Świętosławy córki Mieszka I oraz rekonstrukcje bitwy z czasów wczesnego średniowiecza.

- Chcemy żeby każdy, kto w najbliższy weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjechał stąd bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych - podkreślił Gancarski.

Czytaj też: Nowe muzeum na mapie Polski

W trakcie festiwalu będzie można również zwiedzić obóz wojów, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy wziąć udział w zapomnianych już grach i zabawach. Uczestnicy festiwalu "Dwa Oblicza" będą mogli też ze znajdującej się w skansenie 40-metrowej platformy widokowej obserwować m.in. Beskid Niski.

W Trzcinicy w latach 1000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.