PARTNER PORTALU
  • BGK

Do Krosna wrócili ważni obserwatorzy

  • KrosnoCity.pl    19 kwietnia 2017 - 10:30
Do Krosna wrócili ważni obserwatorzy
Obserwacje meteorologiczne są prowadzone w Krośnie od godziny 6 do 18 (fot.KrosnoCity.pl/ Mateusz Głód)

Po 2,5 roku do Krosna powróciły obserwacje meteorologiczne. Obecnie będą prowadzone w systemie 12-godzinnym, a od 1 września całodobowo. Stacja w Krośnie pełni istotną rolę w osłonie hydrologiczno-meteorologicznej województwa podkarpackiego i Polski.
Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna należąca do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) mieści się w Krośnie przy ulicy Okrzei 99. W trzecim kwartale 2014 roku obserwatorzy meteorologiczni otrzymali wypowiedzenia. Powodem zwolnień były ograniczone środki finansowe na utrzymanie lokalnej jednostki. Do tego czasu (30.09.2014) na stacji wykonywano całodobowe obserwacje pogody. Prowadziło je od 1 stycznia 1984 roku łącznie pięciu obserwatorów. Od 1 października 2014 roku stację w Krośnie przestawiono w automatyczny tryb pracy.

- Z powodów finansowych zdecydowano w 2014 r. o przekształceniu części stacji wyłącznie w stacje automatyczne świadomie rezygnując z jakości części pozyskiwanych danych i znacznej części obserwacji meteorologicznych - informuje IMGW-PIB.

Problem nie dotyczył tylko Krosna

Obecne stacje synoptyczne na południowym-wschodzie Polski - w Karpatach, czyli od Leska po Zakopane są stacjami automatycznymi. Brak pracy obserwatora na terenie podgórskim, gdzie zmienność terenu i gwałtowność zjawisk atmosferycznych jest bardzo duża, może powodować problemy z rzetelną i kompletną informacją meteorologiczną.

O zamknięciu stacji w Krośnie zrobiło się głośno. - Do IMGW-PIB wpłynęły wtedy pisma sprzeciwiające się likwidacji stacji od prezydenta Krosna, konwentu burmistrzów i wójtów powiatów krośnieńskiego i jasielskiego oraz interpelacja poselska do Ministra Środowiska w tej sprawie - informuje KrosnoCity.pl dyrekcja IMGW-PIB. - Dokładamy wszelkich starań, aby takie stacje zostały odtworzone, choć trzeba przyznać, że trudna sytuacja finansowa jednostki spowalnia ten proces - dodaje dyrekcja instytutu.

Do Krosna wrócił obserwator

Od 1 kwietnia 2017 r. stacja w Krośnie funkcjonuje jako automatyczna, uzupełniana obserwacjami meteorologicznymi 12 godzinnymi, do obsługi której wymagane jest 2,5 etatu. Natomiast od 1 września planowane jest przekształcenie jej w stację z całodobowymi pomiarami i obserwacjami meteorologicznymi. Takie funkcjonowanie jednostki będzie wymagało 5 etatów.

Jak informuje dyrekcja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zmiany związane z przywróceniem obserwacji meteorologicznych w Krośnie są podyktowane zmianami organizacyjnymi, jakie nastąpiły w IMGW-PIB po roku 2016 oraz głęboką analizą przeprowadzoną przez obecne kierownictwo instytutu odnośnie zasadności pomiarów automatycznych bez wsparcia czynnika ludzkiego w osobie obserwatora. Wnioskiem z tej analizy jest decyzja o odtworzeniu niektórych stacji, w tym stacji w Krośnie tak, by pomiary, które były do niedawna wykonywane tylko automatycznie, wspierał obserwator.

Obserwacje meteorologiczne są prowadzone w Krośnie od godziny 6 do 18 czasu UTC (uniwersalny czas koordynowany) przez obserwatorów (od godziny 8 do 20 czasu środkowoeuropejskiego letniego). W tym czasie zgodnie z obowiązującymi instrukcjami bazującymi na wytycznych Światowej Organizacji Meteorologicznej są wysyłane kompletne depesze SYNOP, STORM i AVIO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.