PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Na miejsce w żłobku czeka 1,7 tys. dzieci. Dofinansowania do prywatnych nie będzie

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 14:49
Białystok. Na miejsce w żłobku czeka 1,7 tys. dzieci. Dofinansowania do prywatnych nie będzie
Obecnie w siedmiu prowadzonych przez miasto żłobkach jest 929 miejsc dla dzieci, zaś w kolejce oczekujących do tych placówek zapisanych jest ich blisko 1,7 tys. (fot. UM Katowice)

Tarcia między miejskimi radnymi w Białymstoku. Poszło o dofinansowanie z budżetu miasta miejsc w prywatnych żłobkach. 
  • Radni PiS, którzy w radzie mają samodzielną większość, nie zgadzają się na to, by z budżetu miasta dofinansowywane były miejsca w prywatnych żłobkach.
  • Taki pomysł zgłasza Platforma Obywatelska, by poprawić dostępność do żłobków w mieście.
  • Radni PO uważają, że takie rozwiązanie zachęci przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi w Białymstoku i wesprze pracujących rodziców. 

Zastrzeżenia do finansowania takich planów mają radni Prawa i Sprawiedliwości. - To jest projekt kompletnie nietrafiony - mówił w piątek (9.02) dziennikarzom przewodniczący klubu PiS w radzie Henryk Dębowski, przywołując dane o zadłużeniu Białegostoku.

Radni PiS poinformowali na konferencji prasowej, że do Białegostoku trafi łącznie prawie 6,5 mln zł z finansowanego z budżetu państwa programu "Maluch plus", który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Z tego 3,8 mln zł to pieniądze na budowę miejskiego żłobka na osiedlu Bacieczki; dotąd jego finansowanie było zaplanowane z budżetu Białegostoku. Pozostałe pieniądze z "Malucha plus" trafią do innych podmiotów niż samorząd, na utworzenie nowych lub utrzymanie dotychczasowych miejsc opieki nad dziećmi w mieście.

Czytaj więcej: Maluch plus: w 2018 r. trzy razy więcej środków na żłobki

Dębowski przekonywał, że z takich możliwości jak "Maluch plus" czy dofinansowanie unijne należy korzystać. - Proponując wykorzystanie pieniędzy publicznych na dofinansowanie prywatnych żłobków, bym powiedział, że PO nie do końca przemyślała swój projekt uchwały - dodał. Jego zdaniem radni PiS nie mogą się na taki pomysł zgodzić.

Zapowiedział też interpelację do prezydenta Białegostoku z pytaniem, czy miasto wykorzystuje zewnętrzne źródła finansowania w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Przewodniczący Rady Miasta Białystok Mariusz Gromko (PiS) zaznaczył, że na razie żaden projekt PO dotyczący żłobków do biura rady nie wpłynął.

Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk mówiła niedawno, że obecnie w siedmiu prowadzonych przez miasto żłobkach jest 929 miejsc dla dzieci, zaś w kolejce oczekujących do tych placówek zapisanych jest ich blisko 1,7 tys. W 16 niepublicznych żłobkach opiekę mają 384 maluchy, a w ośmiu klubach malucha są kolejne 142 miejsca. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.