PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie. 186 szkół dostało interaktywne tablice, monitory czy rzutniki

 • pt/pap    27 stycznia 2018 - 15:56
Podlaskie. 186 szkół dostało interaktywne tablice, monitory czy rzutniki
W Podlaskiem pieniądze z programu, łącznie prawie 2,6 mln zł, dostało 95 gmin, powiatów, towarzystw oświatowych, fundacji czy innych podmiotów, które prowadzą także szkoły niepubliczne (fot. pixabay)

Nauczyciele i uczniowie ze 186 podlaskich szkół mogą w jeszcze większym stopniu niż dotychczas korzystać na lekcjach z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych dzięki interaktywnym tablicom, monitorom czy rzutnikom.
 • Do tylu szkół trafił już - lub jeszcze trafi - taki sprzęt.
 • Pieniądze pochodzą z rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych "Aktywna tablica" na lata 2017-2019.
 • Pieniądze dokładają też samorządy, czy inne podmioty prowadzące szkoły, którym przyznano dotacje. Rządowe pieniądze to 80 proc. kosztów.

W Podlaskiem pieniądze z programu, łącznie prawie 2,6 mln zł, dostało 95 gmin, powiatów, towarzystw oświatowych, fundacji czy innych podmiotów, które prowadzą także szkoły niepubliczne - poinformowało kuratorium oświaty w Białymstoku.

Najwięcej pieniędzy - ponad 450 tys. zł - dostało miasto Białystok. Jak poinformowała PAP Kamila Bogacewicz z biura prasowego prezydenta Białegostoku, nowoczesny sprzęt trafił już do trzydziestu szkół. "Miasto dołożyło 113 tys. zł" - dodała.

Szkoły przeznaczyły pieniądze na zakup interaktywnych tablic, monitorów, zainstalowanie tego sprzętu, by mógł być wykorzystywany po podłączeniu do internetu. Warunkiem udziału szkół w programie jest to, by dysponowały dostępem do sieci na poziomie minimum 30 Mb/s. Szkoły dostają także projektory, głośniki, monitory dotykowe. Nauczyciele przechodzą szkolenia, korzystają z udziału w konferencjach.

Z danych departamentu edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku wynika, że 97 proc. z 40 białostockich szkół dysponuje interaktywnymi tablicami. Jak podała Bogacewicz, "zdecydowana większość z nich więcej, niż jedną". Miasto podkreśla, że stara się, aby takie wyposażenie wszystkich szkół stawało się "standardem, nie luksusem". W 2012 r. Białystok brał np. udział w pilotażu rządowego programu "Cyfrowa szkoła", w ramach którego szkoły dostały wyposażenie pracowni komputerowych i inne tego typu pomoce dydaktyczne.

Np. w Łomży interaktywne tablice i inny sprzęt będą - w ramach programu - w sześciu szkołach podstawowych. Każda z tych szkół dostaje po 14 tys. zł (razem to 84 tys. zł). "Miasto dołożyło do tej kwoty 21 tys. zł" - poinformował  Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu.

Na interaktywnej tablicy można: pisać i rysować, pracować z powstałym obrazem, oglądać plansze, otwierać słowniki, korzystać z bezpłatnego oprogramowania, wyświetlać filmy, zdjęcia, pokazywać prezentacje.

Dwa interaktywne, dotykowe, 65-calowe monitory z komputerem będą zainstalowane w trwające właśnie w Podlaskiem ferie zimowe w szkole podstawowej w Pogorzałkach w gminie Dobrzyniewo Duże. Szkoła w Pogorzałkach jest jedną z trzech w tej gminie, która dostała sprzęt z programu "Aktywna tablica". W placówce uczy się 70 uczniów.

Dyrektor szkoły w Pogorzałkach Anna Mikuć, nauczycielka informatyki, powiedziała, że te monitory działają jak "duże tablety". Mikuć ocenia, że interaktywna tablica w każdej szkole to nie jest jeszcze standard. Szkoła w Pogorzałkach od kilku lat ma jedną taką tablicę, zaś we wszystkich klasach są rzutniki. "W każdej klasie mamy takie warunki, że wszędzie można korzystać z internetu i z materiałów w internecie" - dodała Mikuć.

Zaznaczyła, że nauczyciele w szkole w Pogorzałkach korzystają z tego wyposażenia, a oglądanie różnych materiałów (filmów, eksperymentów) na takich przedmiotach jak geografia, przyroda, biologia jest "nieocenioną" pomocą.

Szkoła w Pogorzałkach ma dostęp do sieci szerokopasmowego internetu. Brała udział w ogólnopolskim pilotażu programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej "100 Mega na 100-lecie niepodległości", którą wdraża Ministerstwo Cyfryzacji. Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, do 2020 r. 10 tys. szkół spośród 30 tys. w Polsce, ma być podłączonych do szerokopasmowego internetu.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.