PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Unijne wsparcie na budowę spółdzielni socjalnych

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 17:34
Białystok. Unijne wsparcie na budowę spółdzielni socjalnych
100 tys. zł to maksymalna kwota, jaką Ośrodek przyznaje na jedną spółdzielnię. (fot.shutterstock.com)

3,8 mln zł z UE na zakładanie spółdzielni socjalnych i tworzenie w nich miejsc pracy otrzymał Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej (OWES) w Białymstoku. Chętni mogą zgłaszać się do czerwca, pierwsze spółdzielnie już powstają.
  • Przedstawiciele Ośrodka podpisali we wtorek (6.02) w Białymstoku umowę o dofinansowanie pierwszej spółdzielni socjalnej. Kolejnych osiem jest w trakcie rejestracji.
  • To Artejon, którą założyli białostoccy artyści. Dzięki ok. 100 tys. zł dotacji będzie mogła zatrudnić pracowników. 
  • O wsparcie na spółdzielnię socjalną mogą się starać osoby bezrobotne, organizacje pozarządowe, ale też firmy, które chcą rozszerzyć swoją działalność w formie spółki non-profit. 

100 tys. zł to maksymalna kwota, jaką Ośrodek przyznaje na jedną spółdzielnię. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. OWES w Białymstoku przeznacza je dla mieszkańców miasta i powiatu białostockiego.

Katarzyna Łotowska z OWES powiedziała, że założenie spółdzielni socjalnej to działalność gospodarcza, ale spółdzielnia dostaje dalej pomoc Ośrodka: marketingową, biznesową, prawną. Zasadą takiej spółdzielni jest to, że zyski musi przeznaczać na działalność statutową (nie wypłaca się dywidendy członkom spółdzielni), np. szkolenia, kupno wyposażenia, inwestycje.

- O wsparcie na spółdzielnię socjalną mogą się starać osoby bezrobotne, organizacje pozarządowe, ale też firmy, które chcą rozszerzyć swoją działalność w formie spółki non-profit - mówiła Łotowska. Spółdzielnię socjalną mogą też założyć osoby prawne.

Czytaj więcej: Wrocław. Seniorzy poznają nowe technologie w dostępie do kultury

Artejon chce organizować spektakle, koncerty, pokazy mody, integrować białostockich artystów - mówiła Joanna Zubrycka, jedna z założycielek tej spółdzielni. Podkreślała, że spółdzielnia chce szukać własnego miejsca w mieście, współtworzyć miasto, by było - jak to określiła - bardziej przyjazne artystom i by mieszkańcy mieli więcej kontaktu ze sztuką.

Na początek zatrudnienie w Artejonie znajdzie pięć osób, na pół etatu. Osoby te były dotychczas bez pracy. Jeżeli spółdzielnia będzie się rozwijać, zatrudnienie będzie rosło - mówiła Ida Popławska z Artejonu. - Chcielibyśmy zrzeszać różnych artystów, którzy właśnie nie mają pomysłu na jakąś formę prawną, żeby sprzedawać swoje produkty - dodała Popławska. Celem statutowym Artejonu jest organizacja imprez artystycznych.

- Stan spółdzielczości socjalnej w województwie podlaskim oceniamy na dość mało rozwinięty - powiedział Krzysztof Leończuk z OWES. Podkreślił, że jeden z "biznesowych" atutów spółdzielni socjalnej to dofinansowanie miejsc pracy. Przez pierwsze pół roku działalności na każdą zatrudnioną osobę będzie przeznaczany tysiąc złotych, przez drugie pół roku - 600 zł. Podatki spółdzielnia płaci takie same, jak inne firmy. Wydaje pieniądze zgodnie ze złożonym biznesplanem, na wszystko, co jest potrzebne do działalności gospodarczej.

Jak wynika z wcześniejszych danych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, najwięcej spółdzielni socjalnych (17 podmiotów) powstało w województwie podlaskim w 2014 r. W 2012 powstało ich 12, w 2015 - dwie, zaś w 2016 r. tylko jedna. Z danych OWES wynika, że obecnie w Białymstoku i powiecie białostockim działają dwie spółdzielnie socjalne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.