PARTNER PORTALU
 • BGK

Województwo podlaskie przeznaczy 8 mln zł na pomoc w zagranicznej promocji firm

 • PAP/MIW    10 lutego 2018 - 11:13
Województwo podlaskie przeznaczy 8 mln zł na pomoc w zagranicznej promocji firm
Szanse na wsparcie mają firmy m.in. z branży rolno - spożywczej. (fot. pixabay.com)

Samorząd województwa chce pomóc podlaskim firmom w promocji na zagranicznych rynkach. Firmy, które chcą jeździć na targi czy misje gospodarcze, mogą otrzymać dotacje z UE. Na ten cel przeznaczono 8 mln zł.
• Nabór wniosków trwać będzie od 26 lutego - w kilku turach w kolejnych miesiącach - do 30 maja.

• Wnioski o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa na lata 2014-2020 składać mogą podlaskie mikro-małe i średnie firmy, ale też samorządy, instytucje otoczenia biznesu.

• Na targi lub na zagraniczną misję gospodarczą jeden podmiot może dostać maksymalnie 100 tys. zł, a na imprezy w kraju - 50 tys. zł. Dotacja może stanowić nawet 65-85 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Pieniądze z dotacji można przeznaczyć np. na wynajem powierzchni targowej, koszty tłumaczeń, materiały promocyjne, stworzenie stoiska wystawowego, a nawet opłacenie kosztów wstępu na targi, transport eksponatów wystawowych, podróż, zakwaterowanie, wizy, ubezpieczenia.

- Chcemy pomóc podlaskim firmom w rozwijaniu współpracy z krajowymi i zagranicznymi kontrahentami, w ekspansji na rynki zewnętrzne, w umacnianiu pozycji w branży. Wiemy, że nasi przedsiębiorcy mają się czym pochwalić. Oferowane przez nich usługi i produkty śmiało mogą konkurować na zagranicznych rynkach, trzeba tylko pokazać je światu lub zaprosić świat do nas - podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Największe szanse na wsparcie mają firmy z branż z tzw. inteligentnych specjalizacji regionu, czyli kluczowych z punktu widzenia rozwoju województwa. To przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, szkutniczy, usługi medyczne czy ekoinnowacje. Wspierane mają być także nowoczesne technologie.

Promowane mają być wnioski od firm, które chcą się rozwijać na priorytetowych rynkach. Urząd publikuje listę krajów z Europy zachodniej i wschodniej, są na niej też USA, Chiny, kraje arabskie czy z Afryki. Najwięcej produktów z Podlaskiego jedzie do Niemiec, w sumie na rynek UE trafia 75 proc. podlaskiego eksportu.

W ocenie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) w Białymstoku, która jest regionalną instytucją otoczenia biznesu i współpracuje z firmami także przy organizacji misji gospodarczych, promocja gospodarcza jest firmom potrzebna.

- Na niekorzyść naszego regionu działa mały rynek wewnętrzny, niewystarczająco chłonny na innowacyjne rozwiązania firm z Podlasia. Dlatego nieuchronne staje się poszukiwanie przez te firmy wyjścia na zagraniczne rynki - uważa dyrektor projektów rozwojowych w PFRR Kamil Pendowski.

Jego zdaniem udział w targach czy spotkaniach z zagranicznymi kontrahentami "przyczynia się w widoczny sposób do wzrostu obrotów firm", a to skutkuje nowymi miejscami pracy, większymi podatkami, które zostają w regionie.

Pendowski zaznaczył, że "umiejętne wykorzystanie" pieniędzy z RPO na promocję gospodarczą może przynieść widoczne efekty dla regionu i firm, ale nie rozwiąże wszystkich problemów, a jedynie "pokaże drogę, którą należy podążać". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.