PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie. Sprzedane dworce PKS Nova w Augustowie i Siemiatyczach

 • pt/pap    17 czerwca 2017 - 13:33
Podlaskie. Sprzedane dworce PKS Nova w Augustowie i Siemiatyczach
Dworzec w Siemiatyczach sprzedano za ponad 1,7 mln zł netto (fot.augustow.pl)

Władze spółki PKS Nova sprzedały dwa dworce w Augustowie i Siemiatyczach . Spółka chce sprzedawać także nieruchomość w Ciechanowcu i część terenu w Łomży. Sposób przeprowadzenia restrukturyzacji w Augustowie krytykuje samorząd.
PKS Nova to spółka, która powstała w styczniu 2017 r. z połączenia pięciu podlaskich spółek PKS podległych samorządowi województwa podlaskiego w: Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Tłumaczono, że połączenie ma je uratować od upadłości.

Prezes PKS Nova Cezary Sieradzki powiedział, że sprzedaż nieruchomości, które nie zarabiają na siebie, a generują koszty to przyjęta strategia, realizowana dalsza restrukturyzacja firmy.

Poinformował, że dworzec w Augustowie będzie kupiony za ponad 3,2 mln zł netto przez firmę, która w przetargu pokonała czterech innych oferentów. Nie podał nazwy nabywcy, bo - jak uzasadnił - "nie ma jeszcze" do tego stosownego uprawnienia.

Dworzec w Siemiatyczach sprzedano za ponad 1,7 mln zł netto. Było czterech uczestników przetargu, i tu prezes również nie podał nabywcy. W najbliższym czasie będzie wystawiona na sprzedaż nieruchomość w Ciechanowcu, a na przełomie 2017 i 2018 r. część - jak powiedział - rozległego terenu bazy w Łomży.

Zmiany na dworcu

Sieradzki mówi, że w Siemiatyczach większych zmian w funkcjonowaniu dworca nie będzie, bo nabywca - co zapisano w warunkach przetargu - zapewnia punkt sprzedaży biletów i dwa stanowiska odjazdu autobusów.

Więcej emocji budzi sprawa dworca w Augustowie - nieformalnej letniej stolicy województwa podlaskiego.

"Zostaliśmy postawieni przez PKS Nova pod ścianą, po tym jak pilnie sprzedał dworzec w Augustowie. Tak się nie postępuje, nie stawia się samorządu przed faktem dokonanym" - powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Według umowy, nowy właściciel dworca będzie mógł go zamknąć 31 sierpnia. Burmistrz uważa, że to zbyt mało czasu, by znaleźć nową lokalizację i pieniądze na stworzenie miejsca dla autobusów. Walulik dodał, że będzie próbował negocjować z nowym właścicielem dworca, aby wydłużył okres funkcjonowania dworca w centrum Augustowa.

Prezes PKS Nova Cezary Sieradzki powiedział, że jedną z omawianych z władzami Augustowa koncepcji jest utworzenie w mieście centrum przesiadkowego dla wszystkich przewoźników.

"Musimy mieć czas, aby stworzyć nową koncepcję dworca PKS, musimy też porozumieć się zarówno z PKS Nova oraz pozostałymi operatorami, kto w jakiej części będzie finansował to przedsięwzięcie. Na razie nie ma zainteresowanych" - powiedział Walulik.

Nowy dworzec w Białymstoku

W Białymstoku do października 2017 r. ma być gotowy nowy dworzec PKS Nova. Buduje go prywatny inwestor, spółka Budner sp. z o.o, która wykłada na ten cel 13,5 mln zł. Zburzono stary dworzec, trwa budowa nowego, powstanie też galeria handlowa, nowa baza PKS, nowy układ komunikacyjny. Inwestycja jest również elementem restrukturyzacji spółki PKS Nova.

Samorząd województwa ani spółka PKS Nova nie dokładają do przedsięwzięcia w Białymstoku. Jak wcześniej wyjaśniały władze województwa, przyjęta koncepcja zakłada, że wybrana w przetargu firma nabywa prawo do wieczystego użytkowania połowy z 4 ha terenu należącego do dawnego PKS Białystok i na tych terenach buduje galerię handlową. Pozostałe tereny pozostają własnością PKS i na nich powstaje dworzec oraz stacja obsługi.

PKS Nova ma ok. 500 autobusów, pracuje tam ok. 950 osób. Kapitał zakładowy spółki to ok. 1 mln zł. Nowa spółka nie podała dotąd danych finansowych za 2017 r. Prezes Sieradzki powiedział, że o pierwszych wynikach restrukturyzacji najwcześniej będzie można mówić pod koniec 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.