PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku otwarto oferty w przetargu na zimowe oczyszczanie miasta

  • PAP/MIW    16 kwietnia 2018 - 17:50
W Białymstoku otwarto oferty w przetargu na zimowe oczyszczanie miasta
Jedenaście firm złożyło swoje oferty w przetargu na zimowe oczyszczanie Białegostoku. (fot. pixabay.com)

W sumie jedenaście firm złożyło swoje oferty w przetargu na zimowe oczyszczanie Białegostoku. Żeby je usprawnić, miasto inaczej niż dotąd dzieli zadania; na 3-letnie umowy planuje przeznaczyć łącznie blisko 35,5 mln zł netto. Część ofert przekracza jednak założone kwoty.
W poniedziałek (16.04) otwarto oferty. Cały przetarg podzielony został na szesnaście części, z których każda była oddzielnie wyceniana. Władze miasta liczyły, że takie rozwiązanie zainteresuje też mniejsze, lokalne firmy, bo niektóre z zadań będzie można wykonać nawet bez drogiego sprzętu do odśnieżania. I również takie firmy, zajmujące się np. utrzymywaniem miejsc zielonych, złożyły swoje oferty.

Do większości zadań zgłosiło się w przetargu po dwóch oferentów, w dwóch przypadkach - po trzy podmioty, w czterech - po jednym. Do jednego z zadań oferty nikt nie złożył. Część ofert przekracza jednak założenia kosztorysowe przyjęte przez magistrat.

W obecnie obowiązujących umowach na zimowe utrzymanie miasta jest tyle zadań, ile jest sektorów. Oferent, który wygrał przetarg, odpowiada za wszystkie działania związane z zimowym utrzymaniem w danym sektorze. W ocenie miejskich urzędników, nie wszystko jednak działało tak, jak zakładano. Chodziło głównie o to, że przedsiębiorcy skupiali się na zadaniach wyżej wycenianych, nawet kosztem płacenia kar umownych za inne, np. odśnieżanie miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania.

Stąd pomysł podziału przetargu na więcej zadań w tych samych sektorach.

- Wykonawca, który będzie miał umowę na oczyszczanie głównych ulic, nie będzie musiał się martwić, kiedy zrobi porządek na chodnikach lub czy zdąży posprzątać przystanki - mówił kilka miesięcy temu Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Nowy podział zadań ma też poprawić (przyspieszyć) odśnieżanie ulic osiedlowych, na co zwykle narzekali mieszkańcy.

W nowych umowach miasto chce też podzielić rok na cztery okresy (sezony), skracając o 2 tygodnie tzw. sezon zimowy, ale wydłużając pozimowy. Ma to dać większą elastyczność w ogłaszaniu akcji czynnej i interwencyjnej, ma też lepiej zabezpieczyć możliwość działań na wypadek działań związanych z anomaliami pogodowymi.

Po rozstrzygnięciu przetargu, umowy z nowymi wykonawcami będą obowiązywały od 1 października 2018 roku do 30 września 2021 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.