PARTNER PORTALU
 • BGK

Na Podlasiu w 2018 r. zostanie wyremontowane 86,3 km dróg lokalnych

 • PAP / MIW    27 grudnia 2017 - 14:51
Na Podlasiu w 2018 r. zostanie wyremontowane 86,3 km dróg lokalnych
W 2018 r. w Podlaskiem 86,3 km dróg lokalnych zostanie poddanych przebudowie bądź modernizacji (fot. www.trabkiw.ug.gov.pl)

W 2018 r. w Podlaskiem 86,3 km dróg lokalnych zostanie poddanych przebudowie bądź modernizacji w ramach rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, który obowiązuje do 2019 r. Łączna wartość remontów wyniesie 102,1 mln zł.
W środę (27.12) urząd wojewódzki w Białymstoku opublikował ostateczną listę inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania - poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zatwierdził tę listę tuż przed Bożym Narodzeniem, a wcześniej zaakceptował ją minister infrastruktury i budownictwa.

W ramach rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej województwo podlaskie ma do dyspozycji na 2018 r. blisko 47,5 mln zł - po połowie na drogi gminne i powiatowe. Tyle samo region miał w 2017 r.

Łącznie dofinansowanych będzie 39 inwestycji: 29 na drogach gminnych i 10 na powiatowych. Gminy i powiaty dostaną razem po ponad 23,7 mln zł.

Dotacje otrzymają m.in. gminy: Wasilków, Sidra, Nowy Dwór, Rajgród, Nowe Piekuty, Krasnopol Grodzisk, Kuźnica, Lipsk, Jeleniewo, Łapy, Czyżew, Raczki. Z kolei powiaty, które zakwalifikowały się do programu to: sokólski, zambrowski, sejneński, moniecki, wysokomazowiecki (na dwa projekty), siemiatycki, suwalski, białostocki, bielski.

Urząd wojewódzki zastrzegł, że ostatnie na liście inwestycje gminne i powiatowe mają obecnie dotację częściową, która będzie uzupełniona po tym, gdy samorządy przeprowadzą przetargi. Chodzi o projekt gminy Czarna Białostocka, która będzie modernizować ulicę Marszałkowską i powiat białostocki, który będzie modernizował drogę Protasy-Folwarki Małe (I etap).

Łączna wartość inwestycji, które będą zrealizowane to 102,1 mln zł. Do dotacji rządowej w wysokości 47,5 mln zł samorządy dołożą łącznie ponad 54,6 mln zł własnych środków.

Urząd wojewódzki poinformował, że gdyby któryś z samorządów, którym przyznano dotacje rezygnował z inwestycji lub gdyby pojawiły się w programie oszczędności związane z przetargami, dofinansowanie dostaną kolejne projekty z listy rankingowej w ramach limitu środków jaki ma region.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • robur, 2017-12-29 10:40:54

  Do berry: jakby sie liczyla tylko ekonomia to by budowali wyłacznie z betonu, a nie asfaltu co go trzeba remontować co 2 lata a kasa leci. taka prawda
 • Andrzej Dec, 2017-12-28 14:26:49

  NA tym przykładzie świetnie widać, że zmiana kryteriów w rozporządzeniu dotyczącym tych popularnych "schetynówek" spowodowała, że miasta na prawach powiatu nie mają szans załapać się na dotację. Dlaczego tak je zmieniono, pozostawiam domysłom czytelników.
 • berry, 2017-12-28 11:49:48

  Nie wiem, jakie plany mają te samorządy, ale radziłbym przyjrzeć się technologii, która nieczęsto jest stosowana niestety na drogach lokalnych, a powinna być wykorzystywana częściej, czyli betonowi. Na autostradach czy krajówkach jest tego coraz więcej nie bez powodu. Takich miejsc na Podlasiu nie s...tać na remontowanie w kółko, łatanie dziur czy prostowanie kolein, a na betonówkach takie zjawiska zwyczajnie nie zachodzą.  rozwiń