PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomża świętuje 600-lecie istnienia miasta

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 16:47
Łomża świętuje 600-lecie istnienia miasta
Władze Łomży zaplanowały kulminację obchodów na 15 czerwca 2018 roku. (fot. Shutterstock)

600-lecie nadania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I, świętować będzie w tym roku Łomża (woj. podlaskie). Kulminacja całorocznych obchodów została zaplanowana czerwiec.
• Łomża, choć leży obecnie w województwie podlaskim, jest miastem historycznego Mazowsza.

• Obecnie miasto liczy około 64 tys. mieszkańców.

• Pierwszy gród powstał tu w IX wieku.

Jak podały 4 stycznia władze Łomży, kulminacją obchodów będą uroczystości zaplanowane na 15 czerwca, czyli w dniu, kiedy dokładnie minie 600 lat od nadania, przez księcia Janusza I, praw miejskich Łomży.

Wiceprezydent miasta Agnieszka Muzyk poinformowała, że odbędzie się wtedy uroczysta sesja rady miejskiej, a na Starym Rynku zostanie odsłonięty pomnik ówczesnego władcy Mazowsza. Zorganizowany zostanie średniowieczny jarmark, a jedną z atrakcji będzie rekonstrukcja sceny nadania praw miejskich Łomży oraz turniej rycerski.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oświadczył, że chce, aby 2018 rok był w mieście "rokiem szczególnym, który chcemy świętować z mieszkańcami". Poprosił o zaangażowanie mieszkańców, bo "będzie to budować wspólnotę społeczeństwa i podkreślać naszą tożsamość".

Prezydent Łomży oznajmił też, że z okazji 600-lecia nadania miastu praw miejskich powstał oficjalny logotyp. Opisał, że jest to - stylizowane na koronę - zwieńczenie staromiejskich łomżyńskich kamieniczek, na którym znak graficzny jest w kolorach miejskiej flagi i nawiązuje do: czerwonych murów miasta, niebieskiej rzeki Narew i żółtego piasku.

Czytaj także: Siedem nowych miast od 2018 r. Zmiany na polskich mapach

Logo na fasadzie miejskiego ratusza będzie wyświetlane przez cały rok. W pięciu miejscach, przy wjeździe i wyjeździe z Łomży, stanęły "witacze" z logo jubileuszu 600-lecia miasta.

Na konferencji prasowej dziennikarzom zostały zaprezentowane też ramki do samochodowych tablic rejestracyjnych z logo jubileuszu, które każdy mieszkaniec będzie mógł bezpłatnie otrzymać. Jak podkreślił prezydent Chrzanowski, będą to elementy promujące miasto poza jego granicami. Z okazji jubileuszu została też wybita pamiątkowa moneta z wizerunkiem księcia Janusza I, o nominale sześciu jantarów.

Prezydent Chrzanowski powiedział, że z okazji jubileuszu nadania Łomży praw miejskich, rodzice dzieci urodzonych w 2018 roku otrzymają 600-minutowe karnety na łomżyńskie baseny.

Prawa miejskie nadał Łomży w 1418 roku książę mazowiecki Janusz I. Znaleziska archeologiczne dokumentują historię miasta jeszcze przed tą datą. W IX wieku powstała tu pierwsza osada chroniona przez gród.

Grodzisko w tzw. Starej Łomży zniszczyły w XI wieku najazdy plemion litewskich. Nowy gród zaczął powstawać w XII wieku. Do końca XIX wieku miasto utrzymywało rangę grodu królewskiego. Swoje znaczenie Łomża straciła dopiero w okresie II RP.

Obecnie miasto liczy około 64 tys. mieszkańców i jest to główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy północno-wschodniego Mazowsza oraz jedno z trzech głównych miast, obok Białegostoku i Suwałk, województwa podlaskiego. W latach 1975-1998 Łomża była stolicą województwa łomżyńskiego.

Największą atrakcją turystyczną miasta jest jego stary rynek. Można tu np. przysiąść na pomniku-ławeczce Hanki Bielickiej, zmarłej w 2006 roku wybitnej polskiej aktorki, która dzieciństwo i część młodości spędziła w tym mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.