PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: W szpitalu uniwersyteckim powstał pododdział ginekologii onkologicznej

  • PAP/AT    9 lutego 2018 - 09:45
Białystok: W szpitalu uniwersyteckim powstał pododdział ginekologii onkologicznej
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał pododdział ginekologii onkologicznej (fot.pixabay.com)

Pacjentki z rakiem narządów płciowych będą mogły leczyć się w nowym pododdziale ginekologii onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
  • W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał pododdział ginekologii onkologicznej.
  • Dzięki niemu będzie możliwe lepsze leczenie pacjentek z rakiem jajnika czy szyjki macicy - z wykorzystaniem nowoczesnych metod oraz programów lekowych.
  • Leczenie ma być finansowane przez NFZ.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie. Pododdział ginekologii onkologicznej wydzielono z Kliniki Ginekologii w tym szpitalu, by zapewnić pacjentkom w zaawansowanych stadiach nowotworów narządów rodnych kompleksową opiekę - poinformowano w środę na konferencji prasowej w szpitalu uniwersyteckim.

"Lekarze z USK chcą, by trafiały tu na leczenie wszystkie pacjentki z rakiem narządów płciowych w regionu" - powiedział dziennikarzom dr hab. Paweł Knapp, koordynator pracy oddziału, wojewódzki konsultant ds. ginekologii onkologicznej.

Już operowano chorą z rakiem endometrium i młodą pacjentkę z rakiem jajnika. W pododdziale jest 12 łóżek.

Czytaj też: Samorządy walczą z rakiem

Leczenie ma być finansowane przez NFZ. Trwa konkurs, w którym USK złożył ofertę. "Podlaskie i Lubelskie to dwa ośrodki, które dotychczas nie mają kontraktów z NFZ na ginekologię onkologiczną" - poinformowała rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk. "Są to najwyżej finansowane procedury z zakresu generalnie ginekologii" - dodał Knapp.

Na pododdział trafiają pacjentki wymagające skomplikowanych operacji wielonarządowych, pracują tam także przygotowane pielęgniarki oraz wolontariusze ze stowarzyszenia "Eurydyki", które rzesza panie po operacjach raka jajnika i innych operacjach z ginekologii onkologicznej, by pomagać pacjentkom także od strony psychologicznej.

W Podlaskiem nie było dotychczas takiego wyspecjalizowanego oddziału; chore były leczone w Białostockim Centrum Onkologii, operacje wykonywano też w szpitalu uniwersyteckim.

Dr hab. Paweł Knapp, który jest w zarządzie Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej podkreśla, że pacjentki z powodu późno rozpoznawalnych nowotworów przechodzą radykalne, ciężkie i często okaleczające operacje. Zapewnił, że na nowym oddziale lekarze będą wykorzystywać do leczenia pacjentek najnowszą wiedzę medyczną.

Rocznie w ostatnich latach w USK było operowanych ok. 170 pacjentek z rakiem endometrium, ponad 80 z rakiem jajnika. "Jest ciągle dużo do zrobienia i myślę, że tylko i wyłącznie wspólne siły, wspólna centralizacja procedur onkologicznych przypisana do jednego, dwóch ośrodków (w regionie), ma szanse powodzenia (...), żebyśmy zmienili te niechlubne statystyki" - mówił dziennikarzom Knapp.

Odsetek wyleczeń z nowotworów w Polsce jest niższy niż w większości krajów Unii Europejskiej; podobnie jest też jeśli chodzi o odsetek pacjentek i pacjentów, którzy mają diagnozowaną chorobę onkologiczną na wczesnym jej etapie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.