PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlascy samorządowcy zawiązali komitet protestacyjny "Nic o nas bez nas"

 • PAP/JS    18 kwietnia 2017 - 14:13
Podlascy samorządowcy zawiązali komitet protestacyjny "Nic o nas bez nas"
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (fot.ptwp.pl)

"Nic o nas bez nas" - pod takim hasłem zawiązał się Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny.
• Sygnatariusze-założyciele zapewniają, że nie chodzi o obronę ich własnych stanowisk, a obronę samorządności i idei społeczności lokalnych.

• Założyciele komitetu żądają "zaprzestania łamania Konstytucji, prawa i zasad obowiązujących w RP oraz europejskich wartości".

• Jak zauważył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, deklarację podpisują samorządowcy różnych szczebli, ale wszyscy mają demokratyczny mandat do reprezentowania społeczności lokalnych

Deklarację założycielską podpisali w Białymstoku: wójt Korycina Mirosław Lech, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz starosta siemiatycki Jan Zalewski.

Jak zapisano w deklaracji, komitet powołano "stając w obronie polskiej Konstytucji i demokracji, sprzeciwiając się dążeniom do centralizacji państwa, broniąc dorobku i sprawności samorządów przed zniszczeniem, sprzeciwiając się nieuzasadnionemu oczernianiu samorządowych wspólnot i liderów".

Założyciele komitetu żądają "zaprzestania łamania Konstytucji, prawa i zasad obowiązujących w RP oraz europejskich wartości".

"Bronimy społeczności lokalnych, bronimy rozwoju Polski, bronimy demokracji, bronimy Konstytucji. Nie chodzi nam o własne stołki, bo tak przedstawiciele rządu, czy rządzącej partii chcą często przedstawiać proponowane zmiany" - mówił dziennikarzom wójt Korycina Mirosław Lech.

"Jesteśmy obrażani jako społeczności lokalne, jako liderzy tych społeczności. Mówi się o sitwach, o przeróżnych innych rzeczach, które wydarzać się nie powinny. Jest to nieprawda. Jeżeli mówimy o sitwach, to są to sitwy pozytywne, ponieważ przez te 27 lat (działalności samorządów - red) zmieniła się Polska, zmieniło się nasze otoczenie" - dodał.

Podobnie mówili inni samorządowcy. Przedstawiali się jako reprezentanci organizacji samorządowych, m.in. Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich czy Związku Miast Polskich.

"Z wielu zapowiedzi, które do nas docierają od rządu, niektóre są niepokojące, jeżeli chodzi o powiaty, a mianowicie zamierza się uszczuplać nasze zadania" - podkreślił starosta siemiatycki Jan Zalewski. Przyznał, że poprzednie rządy również odbierały powiatom część kompetencji.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zaznaczył, że hasło "nic o nas bez nas" jest bardzo wymowne. Chcemy dyskutować i ta dyskusja jest potrzebna, bo samorząd też wymaga zmian. Ale akceptujemy dobrą zmianę, nie złą" - dodał. Jak podkreślił, samorządowców "boli" fakt wprowadzania zmian do systemu prawnego bez konsultacji z nimi. "Chcemy dzisiaj wyrazić swoje zaniepokojenie właśnie takim działaniem" - mówił Renkiewicz.

Jak zauważył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, deklarację podpisują samorządowcy różnych szczebli, ale wszyscy mają demokratyczny mandat do reprezentowania społeczności lokalnych. "Jesteśmy zaniepokojeni tym, że nasze kompetencje mogą być ograniczane, że jedna partia chce zawłaszczyć nie tylko Trybunał Konstytucyjny, prokuraturę, sądy, ale również i samorządy" - powiedział. Według niego powołanie komitetu ma pokazać brak zgody na takie działania, determinację i jedność samorządów.

Marszałek województwa Jerzy Leszczyński również mówił o braku konsultacji z samorządami planowanych zmian. Podkreślał, że na ograniczaniu kompetencji samorządów ucierpią mieszkańcy.

Kolejnym etapem działań komitetu będzie przyszłotygodniowe Podlaskie Forum Samorządowe w Białymstoku, gdzie o przyszłości samorządu jego przedstawiciele chcieliby dyskutować z przedstawicielami rządu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • pis, 2017-04-18 23:43:10

  Do Prof. Glass: Typowy hejter. Zamiast pomyśleć - to piszesz pewnie wszędzie te same bzdury... Weź coś sprawdź lepiej, podaj przykłady zamiast pieprzyć głupoty.
 • Prof. Glass, 2017-04-18 15:36:23

  Tak jest chłopaki i dziewczyny! Bronić synekur rodzinnych do upadłego! Wszak rodzina to najważniejsze co się Wam zdarzyło!