PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Sąd umorzył sprawę wójta Płaskiej oskarżonego o działanie na szkodę gminy

  • PAP/JS    5 stycznia 2018 - 17:36
Podlaskie: Sąd umorzył sprawę wójta Płaskiej oskarżonego o działanie na szkodę gminy
Jak poinformowano w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, Sąd Rejonowy postanowił umorzyć postępowanie wobec wójta z powodu braku znamion przestępstwa (fot. pixabay.com)

Sąd Rejonowy w Suwałkach (Podlaskie) umorzył postępowanie wobec wójta gminy Płaska oskarżonego o doprowadzenie gminy do szkody na kwotę 3 mln zł przy realizacji projektu unijnego.
Prokuratura na początku 2016 roku zarzuciła wójtowi Wiesławowi G., że jako funkcjonariusz publiczny, zobowiązany przepisami do zajmowania się sprawami majątkowymi gminy, nie dopełnił swoich obowiązków, a gmina poniosła znaczną szkodę finansową i musi zwrócić 3 mln zł unijnego dofinansowania.

Chodziło o 8-milionową inwestycję, realizowaną w ramach polsko-litewskiego projektu. W gminie miało powstać 700 przydomowych oczyszczalni ścieków. Zdaniem prokuratury, wykonawca przy 470 z nich zmienił technologię ich wykonania na tańszą, ale samorząd zapłacił pełny koszt.

Śledczy uważali wówczas, że wójt podpisał umowę mimo braku gwarancji ubezpieczeniowej i nie zapewnił prawidłowego nadzoru inwestorskiego. Zdaniem prokuratury, wójt wykazywał w sprawozdaniach potrzebnych do rozliczeń unijnego dofinansowania, że wykonanie robót było dobre i zgodne z dokumentacją, a wiedział o nieprawidłowościach.

Wójt przedstawił w sądzie dokumenty, że w grudniu 2016 roku projekt został rozliczony przez instytucję nim zarządzającą, a gmina zapłaciła swoje należności wobec wykonawców. Dlatego obrońca wójta złożył wniosek o umorzenie postępowania. Według prawnika gmina nie poniosła żadnych strat w związku z tą inwestycją, a projekt został ostatecznie rozliczony. Gmina wygrała także proces cywilny z byłym wykonawcą oczyszczalni.

Jak poinformowano w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, Sąd Rejonowy postanowił umorzyć postępowanie wobec wójta z powodu braku znamion przestępstwa. Sąd umorzył także sprawę wobec dwóch inspektorów nadzoru reprezentujących urząd gminy Płaskiej oraz kierownika budowy. Orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.